Հայաստանից, այսօր` հունիսի 15-ին 3-րդ երկիր է ուղարկվել ադրբեջանցի ռազմագերի Ախունդզադե Մամմադբաղիր Թալիբօղլին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեցին Պաշտպանության նախարարությունից:
Մամմադբաղիր Թալիբօղլին հայ-ադրբեջանական շփման գիծն անցել եւ հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումներին էր հանձնվել 2012թ. հունվարի 23-ին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, ադրբեջանական բանակի առաջին կորպուսի 703-րդ բրիգադի պայմանագրային զինծառայող, 22-ամյա սերժանտ Ախունդզադեն ինքն էր այս տարվա հունվարի 23-ին գերի հանձնվել Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի դիրքապահներին` Ադրբեջանի եւ ԼՂՀ զորքերի շփման գծի հյուսիս-արեւմտյան հատվածում, Վերին Չայլուի մոտ: Ախունդզադեն սահմանը հատելուց հետո բազմիցս հայտարարել էր, թե չի ցանկանում վերադառնալ հայրենիք:

YEREVAN. – Azerbaijani prisoner of war Akhundzade Mammadbaghir Taliboghli was transferred from Armenia to a third country on Friday, MOD informed Armenian News-NEWS.am.
Taliboghli had crossed the Armenian-Azerbaijani border and surrendered himself to the Armenian armed forces on January 23.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, the Azerbaijani army conscript, Sergeant Akhundzade handed himself in as a prisoner to the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Defense Army, and at the line of contact between the NKR-Azerbaijani troops. After crossing the border, he stated on numerous occasions that he did not wish to return to Azerbaijan.