Փարիզում, հունիսի 18-ին կայանալիք Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, ներկայացնելով մի քանի գաղափարներ, փորձելու են մոտեցնել երկու երկրների դիրքորշումները ղարաբաղյան բանակցություններում: Այսօր` հունիսի 15-ին, այդ մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
«Մենք ցանկանում ենք շարունակել ղարաբաղյան հարցի շուրջ երկխոսությունը: Ուրախ ենք, որ երկու երկրների արտգործնախարարները ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպելու են, եւ շատ ուրախ ենք, որ նրանք շարունակելու են բանակցել: Մենք ցանկանում ենք բոլոր կողմերին պահել բանակցությունների սեղանի շուրջ. այդ գործընթացը կարեւոր է: Եվ այդ ամենի իմաստն էլ բանակցությունները շարունակելն է` ղարաբաղյան խնդրում խաղաղ լուծումներ փնտրելու համար», - ասել է Ջոն Հեֆերնը:
Հարցին, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առնչությամբ ի՞նչ նոր մոտեցումներ են ներկայացվելու Փարիզում, Ջոն Հեֆերնը պատասխանել է. «Ես այդ հարցը կուղղեի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ես համանախագահ չեմ: Մենք միշտ փնտրում ենք ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նոր գաղափարներ, որպեսզի խնդիրը կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով: Վստահ եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեն եւ իր ռուսաստանցի ու ֆրանսիացի գործընկերները ներկայացնելու են հակամարտության կարգավորման մի քանի գաղափարներ` այդ խնդրում մոտեցնելու Հայաստանի ու Ադրբեջանի դիրքորոշումները»:
Մի քանի օրից Փարիզում կայանալիք բանակցություններին անդրադառնալով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող մյուս երկրի` Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն, «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է, որ կարեւոր է, որ բանակցություններ են տեղի ունենում` վերջին օրերին սահմանում գրանցված միջադեպերից հետո:
«Ասեմ, որ բանակցությունների միջոցով հակամարտության կարգավորմանը չկա որեւէ այլընտրանք: Մենք հույս ունենք, որ հակամարտության լուծման ճանապարհին առաջ կշարժվենք` այս հունվարին Սոչիում կայացած Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման տրամաբանության հիման վրա», - ասել է Ֆրանսիայի դեսպանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հարավկովկասյան այցի ավարտին, Բաքվում հայտարարել էր, որ Փարիզում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներին կներկայացվի նոր մոտեցում՝ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման ուղղությամբ։

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, представив несколько идей, попытаются сблизить позиции двух стран по Карабаху. Об этом в беседе с радиостанцией «Свобода» заявил посол США в Армении Джон Хефферн, комментируя предстоящую 18 июня в Париже встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
«Мы хотим продолжить диалог по карабахскому вопросу. Рады, что министры иностранных дел двух стран и сопредседатели Минской группы ОБСЕ встретятся, и очень рады, что они продолжат переговоры. Мы желаем удерживать все стороны за столом переговоров: этот процесс важен. Весь смысл состоит в продолжении переговоров для поиска мирных решений карабахского вопроса», - сказал Хефферн.
На вопрос, какие новые подходы урегулирования буду представлены в Париже, Хефферн ответил: «Я бы адресовал этот вопрос сопредседателям Минской группы – я не сопредседатель. Мы всегда ищем новые идеи урегулирования карабахского конфликта, чтобы он решился мирным путем. Убежден, что американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке и его российский и французский коллеги представят несколько идей урегулирования, чтобы сблизить позиции Армении и Азербайджана в этом вопросе».
Посол другой страны - сопредседателя – Франции, Анри Рено в беседе с радиостанцией «Свобода» отметил важность переговоров после инцидентов последних дней на границе.
«Альтернативы переговорному урегулированию нет. Мы надеемся, что на пути решения конфликта продвинемся вперед, на основе логики встречи президентов Армении и Азербайджана в Сочи», - заявил посол Франции.
Напомним, что госсекретарь США Хиллари Клинтон, в завершение визита в регион заявила в Баку, что в Париже министрам иностранных дел Армении и Азербайджана будет представлен новый подход по урегулированию карабахского конфликта.