Տաջիկստանում գիրք են հրատարակել նվիրված Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւին: Գիրքը կոչվում է. «Աշխատանքի տիրակալը. Նուրսուլթան Նազարբաեւը` աշխատավոր քաղաքականության մեջ»:
Գրքի հեղինակը տաջիկ գրող Վահիդ Գաֆֆորին է, ով մի շարք ստեղծագործություններ է գրել նաեւ Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի, ինչպես նաեւ Չեչնիայի առաջին նախագահ Ահմադ-Հաջի Քադիրովի մասին:
Գրքի համահեղինակ եւ պատասխանատու խմբագիր է դարձել Տաջիկստանի նախագահի արտաքին հարաբերությունների գծով ավագ խորհրդական Զաֆար Սայիձոդը, հաղորդում է Lenta.ru-ն` վկայակոչելով Տաջիկստանի ԱԳՆ-ին:
Գիրքը հրատարակվել է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների ստեղծման 20-ամյակի տոնակատարությունների նախաշեմին:
Գիրքը մի քանի ենթավերնագրեր ունի. «Նախագահ, ում սիրում են», «Աշխատանքի տիրակալը», «Պողպատե կամքով քաղաքական գործիչը»:

В Таджикистане издали книгу, посвященную президенту Казахстана Нурсултану Назарбаеву под названием «Властелин труда. Нурсултан Назарбаев – труженик на поприще политики».
Автор книги – таджикский писатель Вахид Гаффори, который написал также ряд произведений об Эмомали Рахмоне, а также книгу о первом президенте Чечни Ахмате-Хаджи Кадырове. Соавтором концепции и ответственным редактором стал старший советник президента Таджикистана по внешней политике Зафар Сайидзода, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на сообщение МИД Таджикистана.
Книга была представлена в канун празднования 20-летия установления дипломатических отношений между двумя республиками.
Книга разбита на несколько глав: «Президент, которого любят все», «Властелин труда» и «Политик со стальной волей».
Таджикское агентство «Ховар» сообщает, что в книге речь идет о «путях становления личности, способной много работать творчески, с полной отдачей, умении работать над собой, признавать ошибки и при этом не терять своей индивидуальности».