Ռուսաստանի Կոմունիստական կուսակցության առաջնորդ Գենադի Զյուգանովը դուրս է գրվել մոսկովյան սրտաբանական հիվանդանոցից: Ինչպես այսօր` հունիսի 19-ին, հայտնել է ՌԴ Կոմկուսի Կենտկոմի փոխնախագահ, Պետդումայի պատգամավոր Վլադիմիր Կեշինը, Զյուգանովն այժմ Մերձմոսկվայի առողջարանում է, ինքնազգացողությունը լավ է:
Սպասվում է, որ հունիսի 30-ին կոմունիստների առաջնորդը կբացի եւ կնախագահի ՌԴ Կոմկուսի Կենտկոմի XIII պլենումի նիստը, ինչպես նաեւ ելույթով հանդես կգա սեմինարին:
Ավելի վաղ որոշ լրատվամիջոցներ կասկածել էին դրանում, քանի որ պլենումից առաջ արդեն որոշ լրատվամիջոցներում հրապարակվել էր կուսակցության առաջնորդի ելույթը:
ՌԴԿԿ ղեկավարությունում հաղորդել են, որ դա հատուկ է արվել` արեւմտյան փորձի համաբանությամբ, որպեսզի պլենումի մասնակիցները հնարավորություն ունենան ծանոթանալ Զյուգանովի զեկույցի թեզիսներին, գրում է vesti.ru-ն:
Հունիսի սկզբին հիվանդության պատճառով սկանդալ էր ծագել Զյուգանովի շուրջ: Llife News պորտալը հրապարակել էր իր տնօրինման տակ հայտնված փաստաթղթերը ՌԴ Կոմկուսի առաջնորդի առողջական վիճակի մասին, համաձայն որոնց` առաջնորդի հիվանդանոց տեղափոխվելու պատճառն ինֆարկտն էր, ոչ թե  ծնկի ցավերը եւ արյան բարձր ճնշումը, ինչպես պնդում էին ՌԴ ԿԿ-ում:
Գենադի Զյուգանովը Կիսլովոդսկի  «Զարյա» հանգստյան տնից  հիվանդանոց էր տեղափոխվել հունիսի 4-ին: Հաջորդ օրը երեկոյան կողմ նրան ուղարկել էին Մոսկվա` Ակադեմիկոս Չազովի անվան սրտաբանական ինստիտուտ:

Лидера Коммунистической партии России Геннадия Зюганова выписали из московской кардиологической клиники. Как сообщил 19 июня зампредседателя ЦК КПРФ, депутат Госдумы Владимир Кашин, сейчас Зюганов находится в санатории в Подмосковье, его самочувствие хорошее.
Ожидается, уже 30 июня лидер коммунистов будет открывать и вести заседание XIII пленума Центрального комитета КПРФ, а также выступит на семинаре в рамках его работы. Ранее некоторые СМИ в этом усомнились. Слухи возникли из-за того, что в некоторых СМИ был заранее, еще до пленума ЦК КПРФ, опубликован доклад лидера партии.
В руководстве КПРФ пояснили, что это было сделано специально – по аналогии с зарубежным опытом, чтобы у участников пленума была возможность познакомиться с тезисами доклада Зюганова, передает «Вести.Ру».
В начале июня из-за причины болезни Геннадия Зюганова разгорелся скандал. Портал Llife News опубликовал попавшие в его распоряжение документы о состоянии здоровья лидера КПРФ, согласно которым, причина пребывания главы КПРФ в Институте кардиологии – все-таки случившийся с ним инфаркт, а не боли в коленке и повышенное давление, как утверждали в КПРФ.
Геннадий Зюганов попал в больницу города Кисловодска, где он отдыхал в санатории «Заря», 4 июня. На следующий день, уже ближе к вечеру, спецрейсом из Минвод лидера КПРФ отправили в Москву, где его в Институт кардиологии академика Чазова.