Կենտրոնական Ասիայի  եւ Հարավային Կովկասի երկրներում ռեալ  զգացվում է իրանական սպառնալիքը: Այդ մասին IzRus-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է Իսրայելի ԱԳ նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը:
«Խոսքն այնպիսի երկրների մասին է, ինչպիսիք են Տաջիկստանը, Ղրղըզստանը:  Հիշենք Ադրբեջանում վերջերս հրեաների եւ իսրայելցիների վրա հարձակման փորձերը, ինչպես նաեւ Բաքվում «Եվրատեսիլի» անցկացման նախօրեին Իրանի հրապարակային սպառնալիքները Ադրբեջանի հասցեին: Դա վերաբերում է Կենտրոնական Ասիայի  եւ Հարավային Կովկասի գրեթե բոլոր երկրներին», - հստակեցրել է նա:
Մեկնաբանելով Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված ռուսական դիրքորոշումը «վեցյակի» բանակցություններում (ԱՄՆ, ՌԴ, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, ՉԺՀ), որի հերթական  փուլն ավարտվել է հունիսի 19-ին` Մոսկվայում, նախարարը հայտարարել է. «Ռուսաստանն այդ  տեսակետից իրեն զուսպ է պահում: «Վեցյակի» համատեքստում այն, դժբախտաբար, ընդհանուր սկզբունքներին է հավատարիմ, որը ես  սխալ եմ համարում:  Այնուամենայնիվ, տվյալ դեպքում Ռուսաստանն ադապտացրել է արեւմտյան  տերությունների սկզբունքները: Նրանք համարյա բոլորը միասնական ճակատով են հանդես գալիս:
Բնականաբար, այդ թեման կշոշափվի Ռուսաստանի նախագահի այցի ժամանակ (Իսրայել, որը տեղի կունենա հունիսի 25-ին): Մենք մեկ անգամ եւս կփորձենք բացատրել, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի դասերի համատեքստում կարեւոր է հասկանալը, թե ինչպիսի հեռանկարներ են մեզ սպասվում իրադրության նման զարգացման դեպքում»:

В республиках Центральной Азии и Южного Кавказа реально ощущается иранская угроза. Об этом в интервью порталу IzRus заявил министр иностранных дел Авигдор Либерман.
«Речь идет о таких странах как Таджикистан, Кыргызстан. Вспомним и о недавних попытках покушения на евреев, представителей культа, и на израильтян в Азербайджане, а также публичные угрозы иранцев в адрес Азербайджана в канун и во время проведения конкурса Евровидения в Баку. Это касается практически всей Центральной Азии и Южного Кавказа», - пояснил он.
Комментируя российскую позицию на переговорах «шестерки» (США, РФ, Великобритания, Германия, Франция, КНР) с Ираном по его ядерной программе, очередной раунд которых завершился 19 июня в Москве, министр заявил: «Россия ведет себя выдержанно в этом плане. В контексте «шестерки» она, к сожалению, придерживается общей концепции, разделяет общий подход, который я считаю ошибочным. Тем не менее, в данном случае Россия адаптировала концепцию западных держав. Они практически все выступают единым фронтом. Безусловно, эта тема будет затронута во время визита президента России (в Израиль, который состоится 25 июня). Мы попытаемся еще раз объяснить, что в контексте уроков Второй мировой войны очень важно понять, какие перспективы ожидают нас при таком развитии ситуации».