Ոչ ոք չի կարող սահմանափակել այս կամ այն ապրանքի ներկրումը Հայաստան: Այս մասին, այսօր` հունիսի 20-ին, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ԱԺ-ում պատասխանելով ՀԱԿ պատգամավոր  Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, ով մտահոգություն էր հայտնել, որ Հայաստանում շահավետ ներկրումը կենտրոնացած է որոշ մարդկանց ձեռքում:
«Կարող ենք մենք եզրակացնել, որ յուրաքանչյուրը, ով ցանկանա Հայաստան շաքար, բենզին կամ ձեթ ներկրել, կարող է անարգել անել դա»,-հարցրել է Նիկոլ Փաշինյանը, ինչին վարչապետը պատասխանել է, որ եթե որեւէ ներկրող Հայաստանում բախվի արհեստական խոչընդոտների, այդ հարցն անհապաղ քննարկման առարկա կդառնա Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովում:
«Բայց կառավարությունը չի կարող եւ չպետք է այս կամ այն շուկայում գործող սուբյեկտների արհեստական ավելացման կուրս որդեգրի: Ամեն բան որոշում է շուկան: Որոշ դեպքերում ներկրողների թիվը չի էլ կարող մեծ լինել, հակառակ դեպքում այդ բիզնեսի շահութաբերությունը կնվազի»,-ընդգծել է Տ. Սարգսյանը:
Նշենք, որ Հայաստանում, մասնավորապես, շաքարի ներկրման մենաշնորհ ունի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը:

YEREVAN. – No one can restrict the imports of various goods into Armenia, Prime Minister Tigran Sargsyan said in parliament in response to question of the opposition Armenian National Congress (ANC) MP Nikol Pashinyan.
Pashinyan asked whether any Armenian can afford importing sugar, petrol or oil without obstacles. Premier responded that if any importer faces any artificial obstacles in carrying out his/her job in Armenia, the issue will be immediately investigated by the State Commission for Protection of Economic Competition.
“However, the Government cannot and should not take a course on artificial increase in the number of entities in a particular market. The number of importers should not be large, otherwise it may lead to lower profits,” PM stressed.