«Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի ձերբակալվածների թիվը կավելանա: Այս մասին, այսօր` հունիսի 21-ին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը, հայտնում  է «Արմենպրես»-ը:
«Ինձ ավելի շատ զարմացնում է կասկածը, որ գործը կարող է ուղղորդվել կամ այլ ընթացք ստանալ: Զեկուցում եմ, որ ոստիկանությունն այս ամիսների ընթացքում իր գործունեությամբ ապացուցել է, որ հավատարիմ է իր կոչմանը»,- ասել է Գասպարյանը: Նա  նաեւ նշել է, որ «իրենք գնում են երեւույթների եւ ոչ թե անձերի հետեւից»:
«Ռուբեն Հայրապետյանն ընդամենը այդ համալիրի սեփականատերն է: Ցանկացած պարագայում ոստիկանությունը, տեսնելով որեւէ մեկի մեղքը, անկախ անձից, զբաղեցրած դիրքից, պետք է հետեւողական լինի, որ նա օրենքի առաջ պատասխան տա: Այս պարագայում սին եմ համարում խոսակցությունները սեփականատիրոջ մասին»,-նշել է  ոստիկանապետը, ընդգծելով, որ նախաքննությունը կորոշի մեղքի չափը:
Ոստիկանապետի խոսքով, համարելով, որ գործի մասնակիցները զինվորական ծառայողներ են, գործն ուղղորդվել էր Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայություն, սակայն գլխավոր դատախազի հետ զրուցելուց հետո գործը վերադարձվել է ոստիկանություն, քանի որ հիմնավորվել են օպերատիվ տվյալները: Այժմ գործը գտնվում է քննչական գլխավոր վարչության վարույթում: «Այն գնում է օբյեկտիվ, ճշմարիտ եւ թափանցիկ»,-վստահեցրել է Վ. Գասպարյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունիսի 17-ին, ժամը 23-ի սահմաններում ԱԺ հանրապետական պատգամավոր, ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում դաժան ծեծի էին ենթարկվել մի քանի ռազմական բժիշկներ: Ծեծի էին ենթարկվել ռազմական հոսպիտալի բժիշկներ՝ Էդգար Միկոյանը, Արկադի Աղաջանյանը, Գարիկ Սողոմոնյանը, Արտակ Բայադյանը եւ ՊՆ կենտրոնական կայազորի ռազմական հոսպիտալի ԼՈՌ բաժանմունքի պետ, բուժծառայության մայոր Վահե Ավետյանը: Վերջինիս գլխի ծանր վնասվածքով տեղափոխել էին հոսպիտալ եւ նյարդավիրաբուժական վիրահատության ենթարկել: Վիրահատությունը տեւել էր մի քանի ժամ, եւ Ավետյանն այժմ ծայրահեղ ծանր վիճակում է գտնվում: «Վահե Ավետյանի մոտ գլխուղեղի դիսլոկացիա է, մի կիսագունդը թեքվել է դեպի մյուս կիսագնդի մեջ»,-ասել էր վիրաբույժը:
Հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  112 հոդվածի 1-ին մասով («Դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը, որը վտանգավոր է կյանքի համար կամ առաջացրել է տեսողության, խոսքի, լսողության կամ որեւէ օրգանի կամ օրգանի ֆունկցիայի կորուստ կամ արտահայտվել է դեմքի անջնջելի այլանդակմամբ, ինչպես նաև կյանքի համար վտանգավոր այլ վնաս է պատճառել առողջությանը կամ առաջացրել է դրա քայքայում»):
Քրեական գործը նախ ուղարկվել էր ՊՆ քննչական ծառայություն, սակայն դատախազությունը հետ էր ուղարկել ոստիկանություն: Ոստիկանները բերման են ենթարկել 7 մարդու, ռեստորանի մենեջերին եւ մատուցող Դավիթ Ադամյանին, որն առաջինն է սկսել վիճաբանությունը Վահե Ավետյանի հետ, նաեւ անվտանգության հինգ աշխատակիցների, այդ թվում Գարիկ Մարգարյանը, Արթուր Բաբլոյանը, Արման Բաղդասարյանը եւ Արման Խաչատրյանը՝ Կյաժ մականունով:

Число задержанных по делу об инциденте в ресторанном комплексе «Арснакар» увеличится. Об этом 21 июня в беседе с журналистами заявил начальник полиции Армении генерал-лейтенант Владимир Гаспарян, предает Armenpress.
«Меня больше удивляют подозрения, что дело может направляться или получить иной ход. Докладываю, что полиция своей деятельностью в эти месяцы доказала, что верна своему призванию», - сказал Гаспарян, отметив, что «они идут за явлениями, а не за личностями».
«Рубен Айрапетян – всего лишь владелец этого комплекса. В любой ситуации полиция, видя чью-то вину, должна быть последовательной, чтобы независимо от личности и занимаемой должности человек ответил перед законом. В этих условиях считаю разговоры о владельце пустыми», - отметил начальник полиции, подчеркнув, что вину определит предварительное следствие.
По словам Гаспаряна, полиция направила дело в Следственную службу Министерства обороны Армении, посчитав, что участники инцидента – военные. Однако после обсуждения вопроса с генеральным прокурором Следственная служба Минобороны вернула его в полицию, и теперь производство по нему ведется в главном следственном управлении полиции Армении. «Расследование ведется объективно, истинно и прозрачно», - заверил он.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 17 июня около 23:00 в ресторанном комплексе «Арснакар», принадлежащем депутату парламента Армении от правящей Республиканской партии Армении (РПА), главе Футбольной федерации Армении Рубену Айрапетяну, произошло жестокое избиение: избиты несколько военных врачей – Эдгар Микоян, Аркадий Агаджанян, Гарик Согомонян, Артак Баядян, а также начальник ЛОР-отделения Ереванского гарнизонного госпиталя Минобороны Армении, майор медицинской службы Ваге Аветян.
Ваге Аветян с тяжелой травмой головы был доставлен в госпиталь, ему в течение нескольких часов делали нейрохирургическую операцию. «У пациента дислокация головного мозга, одно полушарие сместилось в сторону другого», - сказал хирург.
На данный момент Аветян в крайне тяжелом состоянии находится в реанимационном отделении. По факту возбуждено уголовное дело по ч. 1 статьи №112 УК Армении (Умышленное причинение другому лицу телесного повреждения или иного тяжкого вреда здоровью, опасного для жизни, либо повлекшего за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа, утрату органом функции, или выразившегося в неизгладимом обезображивании лица, а также причинение иного вреда здоровью, опасного для жизни или вызвавшего его расстройство).
Уголовное дело было направлено в Следственную службу Минобороны Армении, но после было возвращено в полицию. По делу задержаны 7 человек, в том числе - менеджера ресторана, официант и сотрудники службы безопасности ресторанного комплекса.