Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն, այսօր` հունիսի 21-ին, ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Հարավային Կովկասի երկրների դեպարտամենտի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամին՝ պաշտոնավարման ժամկետի ավարտի կապակցությամբ եւ այդ պաշտոնում նրան փոխարինող՝ տարածաշրջանային նոր տնօրեն Հենրի Քերալին:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի եւ Համաշխարհային բանկի միջեւ համագործակցությունը՝ գոհունակությամբ խոսելով բազմաթիվ ոլորտներում իրականացված ծրագրերի արդյունքների մասին:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բանկին՝ նման համագործակցության եւ Հայաստանում իրականացվող սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումներին հետեւողական աջակցության համար, ընդգծելով հատկապես համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարման գործում մեր երկրին ցուցաբերված օժանդակությունը: Հանրապետության նախագահի խոսքով, այն ավելի ամրապնդեց եւ ընդլայնեց Հայաստանի եւ Համաշխարհային բանկի գործընկերային հարաբերությունները: Սերժ Սարգսյանը այդ հարաբերությունների խորացման եւ փոխգործակցության զարգացման գործում բարձր է գնահատել ՀԲ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամի անձնական ներդրումը, հաջողություններ մաղթել նրան հետագա աշխատանքում:
Նախագահը շնորհավորել է տարածաշրջանային նորանշանակ տնօրեն Հենրի Քերալին եւ հույս հայտնել, որ Հայաստան այցի ընթացքում հնարավորություն կունենա տեղում ծանոթանալու իրականացվող ծրագրերին, երկրի զարգացման հնարավորություններին ու մարտահրավերներին՝ նոր պաշտոնում նպաստելով ՀԲ-ի հետ Հայաստանի շարունակական համագործակցությանը:
Հենրի Քերալը վստահեցրել է, որ Համաշխարհային բանկը Երեւանում ունի կարող ու լավ թիմ, որի աջակցությամբ կշարունակի զարգացնել եւ ամրապնդել Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթություններին եւ դրանց շրջանակներում ՀԲ-ի հետ առաջիկա համագործակցությանը:

Президент Армении Серж Саргсян 21 июня принял регионального директора департамента стран Европы, Центральной Азии и Южного Кавказа Всемирного банка Асада Алама в связи с истечением его срока полномочий, а также преемника Алама, нового регионального директора Генри Керали.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, собеседники высоко оценили сотрудничество Армении и ВБ, отметив результаты ряда программ, проведенных в разных сферах.
Серж Саргсян выразил благодарность Всемирному банку за сотрудничество и последовательное содействие социально-экономическим реформам, проводимым в Армении, особо подчеркнув помощь в преодолении последствий мирового финансово-экономического кризиса. По словам главы государства, эта помощь еще более укрепила и расширила партнерские отношения Армении и ВБ. В этом контексте Серж Саргсян высоко оценил вклад Алама, пожелав ему успехов в дальнейшей деятельности.
Президент поздравил нового регионального директора и выразил надежду, что в рамках визита он будет иметь возможность на месте ознакомиться с новыми программами, возможностями развития страны и вызовами.
Генри Керали заверил, что у Всемирного банка в Ереване могучая и хорошая команда, при поддержке которой он продолжит развивать и укреплять отношения с Арменией.