Կառավարությունն իր ծրագիրը ներկայացրել է խորհրդարանական բոլոր ուժերի դատին: Այս մասին, այսօր` հունիսի 21-ին, հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ելույթ ունենալով 2012-2017 թթ. կառավարության 5-ամյա ծրագրի քննարկումներից հետո: Ծրագիրն, ըստ Հ. Աբրահամյանի, արտացոլում է Հանրապետական կուսակցության մոտեցումները, սակայն պարունակում է իր մեջ նաեւ այլ քաղաքական ուժերի մոտեցումնեյրի տարրեր:
Իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ սուր հակամարտությունների վերաբերյալ Հ. Աբրահամյանը նշել է, որ երկխոսության մակարդակը արտացոլում է կարծիքների բազմազանության մթնոլորտը: «Ես ուրախ եմ, որ կողմերից յուրաքանչյուրը արտահայտեց իր կարծիքը: Ասածից ոչ բոլորի հետ ենք մենք համաձայն, սակայն աշխատանքի այս մեթոդը ամենաարդյունավետն է: Հուսով եմ, մենք այսպես էլ կաշխատենք հետագայում», –հայտարարել է խոսնակը:
Նրա խոսքով, ծրագիրը ներկայացված էր խորհրդարանի դատին բաց եւ թափանցիկ, եւ բաց էր քննադատման եւ խորհրդարանական ուժերի բոլոր ցանկացողների կարծիքների համար: «Կարծում եմ, որ այս փաստաթուղթը հիմնավորված է եւ արտացոլում է մեր կառավարության ձգտումը մեր երկրի եւ մեր քաղաքացիների կյանքը բարելավելու ուղղությամբ, իսկ կառավարությունն ունի բավարար հնարավորություններ, որպեսզի իրականացնի իր ծրագիրը», – հայտարարել է Հ. Աբրահամյանը:

Правительство Армении предложило свою программу на суд всех парламентских сил. Об этом заявил 21 июня спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян, выступая по завершении обсуждений  5-летней программы правительства Армении на 2012-2017 гг. Программа, добавил О. Абрамян, отражает подходы Республиканской партии Армении, однако содержит и элементы подходов других политических сил.
Относительно острых коллизий между властью и оппозицией, О. Абрамян отметил, что уровень диалога отражает атмосферу плюрализма мнений. «Я рад, что каждая из сторон высказала свое мнение. Не со всем из сказанного мы согласны, но такой способ работы – самый эффективный. Надеюсь, так же мы будем работать и в дальнейшем», – заявил спикер.
По его словам, программа была представлена на суд парламента открыто и прозрачно, и была открыта для обсуждений и мнений от всех желающих парламентских сил. «Думаю, что этот документ обоснован и отражает стремление нашего правительства улучшить жизнь страны и наших граждан, а правительство имеет достаточно возможностей, чтобы реализовать свою программу», – заявил О. Абрамян.