Կառավարությանը մեղադրում են, թե գործունեության ծրագրում ներառված են «համեստ ու քիչ ցուցանիշներ»: Այդ մասին այսօր` հունիսի 25-ին, ասել է ՀՀ Ազգային Ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով` կառավարության հիմնական գերակայությունը ներքին ռեսուրսների վրա հիմնված տնտեսական աճի ապահովումն է, քանի որ միջազգային ֆինանսական շուկաներում պահպանվում են անորոշությունները:
«Կառավարությունը կաջակցի տնտեսության 11 ճյուղերի, որոնք զարգացման առավել մեծ պոտենցիալ ունեն: Ցավոք` առկա են ստվերային երեւույթներ, գերիշխող դիրքի դրսեւորումներ, որոնք կարող են վտանգել կառավարության ծրագրի կատարումը»,- ասաց Գ. Մինասյանը:

YEREVAN. – The Government’s activity program includes “modest and few indicators,” stated ruling Republican Party of Armenia MP and National Assembly’s Financial-Credit and Budgetary Affairs Committee Chairman Gagik Minasyan, during a press conference on Monday.
In his words, the Government’s main priority is to secure economic growth based on internal resources, because the uncertainties continue in the international financial markets.
“The Government will assist the eleven branches of economy which have a greater potential for development. Sadly, there are shadow [economy] phenomena, manifestations of dominant position [misuse], which could jeopardize the implementation of the Government’s program,” said Gagik Minasyan.