NEWS.am-ի հարցազրույցը Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի հետ:
Պարոն Գաբրիելյան, կառավարության գործունեության ծրագրի հիմքում դրված է 5-7% տնտեսական աճը: Բայց Համաշխարհային բանկի գնահատականով` Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումը 2012 թ. համար իջեցվել է մինչեւ 4.1%, իսկ ընդդիմությունն ավելի բարձր աճի ակնկալիքներ ունի: Ինչպե՞ս եք հանգել 5-7 % աճի ցուցանիշին:
Իրականում աճի այդ ցուցանիշը համարում ենք հավակնոտ, քանի որ տարածաշրջանային զարգացումների ամենավերին մակարդակին է համապատասխանում: Համաշխարհային տնտեսությունում աճը 2-3% է, մեր տարածաշրջանում` 4-6%:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ այլ կառույցների հետ քննարկումներում  մեր բազային աճը դիտարկվել է 4-5%-ի շրջանակներում, որն ընկած է նաեւ միջագային կառույցների հետ իրականացվող մեր ծրագրերի հիմքում: Երկար քննարկումներից հետո որոշեցինք ծրագրում ամրագրել ոչ թե ընթացիկ միտումները, այլ ավելի հավակնոտ թիրախ ընտրել` փոքր-ինչ գերազանցելով զարգացման միջին տեմպը: Եթե ծրագրի հիմքում դնեինք 10 կամ 8 տոկոս ցուցանիշ, ապա միջինժամկետ կտրվածքով դա հասանելի չէր լինի: Գուցե մի որեւէ տարում նման արդյունքի հասնենք, բայց խոսքը գնում է միջինժամկետ ծրագրի մասին: Մենք նոր գործիքներ ենք փորձում, որոնք հուսով եմ` արդյունք են տալու` սուբսիդավորումները, արդյունաբերական նոր քաղաքականությունը, բիզնես միջավայրի լավացումը: Հենց դա էլ մեզ հնարավորություն է տալու ընթանալ տարածաշրջանային զարգացումների վերին շեմով:
Կառավարության նախորդ ծրագրում թիրախավորվել է առողջապահության եւ կրթության ֆինանսավորման աճ` համապատասխանաբար մինչեւ ՀՆԱ-ի 2.2% եւ 3.5%: Այդ թիրախները չհաղթահարվեցին, իսկ այս ծրագրում դրանք ընդհանրապես թիրախավորված չեն: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
Այս ոլորտների բյուջետային ֆինանսավորման էական բարձրացում հնարավոր չէ` պայմանավորված մակրոտնտեսական գործոններով: Բայց կան ֆինանսավորման այլընտրանքային աղբյուրներ: Օրինակ` ապահովագրական մեխանիզմը, թեեւ գումարի չափի առումով կանխատեսումներ անելն այստեղ առայժմ հնարավոր չէ: Այս պահին պետական հատվածում աստիճանաբար ներդնում ենք առողջապահության ապահովագրությունը, այնուհետ դա կտարածենք հանրային ողջ հատվածի վրա:
Որպեսզի առողջապահական համակարգն ավելի էժան ու մատչելի դառնա` պետք է մասշտաբի խնդիր ապահովենք, ապահովագրական համակարգում ներառելով նաեւ խոշոր ձեռնարկություններին, այնուհետ միջիններին ու փոքրերին: Ինչ վերաբերում է բյուջետային ֆինանսավորման աճին, ապա դա հնարավոր է միայն հարկերի բարձրացմամբ, որովհետեւ անգամ ՀՆԱ-ում հարկերի հավաքագրման 0.3-0.4% աճը նման հնարավորություններ չի տալիս:
Հայաստանում մահացության երկու հիմնական պատճառ կա` սիրտանոթային եւ ուռուցքային հիվանդություններ:
Ապահովագրությունը թույլ է տալիս էապես մեծացնել սիրտանոթային հիվանդությունների բուժման ֆինանսավորումը: Իսկ ուռուցքաբանական հիվանդությունների ուղղությամբ զգալի միջոցներ ենք ծախսում` Բելգիայի կառավարությունից վարկ են վերցրել  միջուկային դիագնոստիկ կենտրոն ստեղծելու, իսկ Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ կիրականացնենք բժշկության նորագույն մեթոդների ներդրում:
Կառավարության գործունեության ծրագրում մի շարք թիրախներ ունեն սոցիալական կարեւոր ուղղվածություն` թոշակների, նվազագույն աշխատավարձի, երեխաների նպաստների բարձրացում: Իսկ կոնկրետ 2013 թ. ի՞նչ ակնկալիքներ կարող են ունենալ մեր քաղաքացիները:
Անշուշտ` 2013 թ. ինչ-որ փոփոխություններ կլինեն: Հիմա մենք աշխատում ենք կայուն զարգացման ծրագրի վրա, որտեղ այդ թվերը կհստակեցվեն ավելի երկար ժամանակահտվածի համար: Պետական բյուջեի նախագծով 2013 թ. նվազագույն աշխատավարձը կբարձրացնենք 35 հազ. դրամ` ներկայիս 32.5 հազ. դրամի համեմատ: Այնուհետ այդ թիվը կշարունակի աճել` մինչեւ կրկնապատկվելը: Միջինժամկետ ծախսերի ծրագրով կենսաթոշակների եւ նպաստների բարձրացում 2013 թ. չի նախատեսվում, թեեւ հնարավոր եմ համարում, որ բյուջեում աշխատավարձի ու կենսաթոշակի ավելի մեծ չափ նախատեսենք, քան միջինժամկետ ծախսային ծրագրում է:
Կառավարությունը պլանավորում է հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության աճ` տարեկան 0.3-0.4%: Բայց կարծես թե նախորդ ծրագրով այդ ցուցանիշը չապահովվեց, որքանո՞վ եք դա իրատեսական համարում առաջիկա 5 տարվա համար:
Մենք այս առումով խնդիր ունեցանք միայն ճգնաժամային 2009 թ.: Բայց մյուս տարիներին հավաքագրման աճ ունեցել ենք:
Խնդիրներ առաջանում են այն ժամանակ, երբ տնտեսական աճը նախատեսվածից ավելի է լինում: 2012 թ. նախատեսել ենք հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության 0.6% աճ, սակայն եթե տնտեսական աճը նախատեսված 4.2%-ը գերազանցի` հնարավոր է այդ 0.6%-ը չապահովենք, թեեւ նվազագույնը 0.4% կլինի: Մենք խնդիր ունենք համադրել հարկային վարչարարությունը տրամադրվող  արտոնությունների հետ: Մենք ձգտում ենք թեթեւացնել հարկային վարչարարությունը, բայց զուգահեռ պետք է օգտագործենք ավելի նուրբ գործիքներ, առաջին հերթին գնալու ենք պարզեցման ուղղությամբ:
Ինչպե՞ս կբնութագրեիք այն քննարկումները, որ կառավարության ծրագրի շուրջ տեղի ունեցան Ազգային Ժողովում: Բավարարվա՞ծ եք քննարկումների բովանդակային մասով:
Կառավարության գործունեության ծրագիրը տնտեսական փաստաթուղթ չէ, այլ` քաղաքական, ու պետք է քննարկվի համապատասխան քաղաքական միջավայրում ու քաղաքական կոնտեքստում: Գուցե իմ ակնկալիքներն էին այլ, բայց ես խորը մասնագիտական քննարկում չէի ակնկալում, ու պետք էլ չէր, որ խորհրդարանում այդպիսի քննարկում լիներ: Ընդհանուր առմամբ` քննարկումը դրական եմ գնահատում; Ես չեմ կարծում, որ ծրագիրը իդեալական էր, ու չեմ կարծում, որ պետք  չէ մատնացույց անել, որ կարող են լինել խնդիրներ: Ըստ էության`  քննադատությունների հիմնական մասը վերաբերում էր ոճին, շատ քիչ առարկություններ կային քաղաքականության այս կամ այն կոնկրետ ուղղության վերաբերյալ: Ասում են` 5-7% ցուցանիշը ցածր է, ու մեզ տասնյակ տարիներ են պետք զարգացած երկրների մակարդակին հասնենք: Բնականաբար` դա այն ցուցանիշը չէ, որ մեզ շատ արագ կհասցնի կատարյալ երջանկության: Բայց մեր քաղաքականությունը բխում է հնարավորին հասնելու տրամաբանությունից, այլ ոչ թե ցանկալիին; Գոհ եմ, որ քննարկումները սուր էին, բայց քանի որ դա քաղաքական փաստաթուղթ է, քննարկումները հենց այդպիսին էլ պետք է լինեին:

Министр финансов Армении Ваче Габриелян в интервью Новости Армении – NEWS.am комментирует утвержденную парламентом пятилетнюю программу Правительства и отвечает на вопросы относительно отдельных положений документа.
В программу Правительства заложен экономический рост в размере 5 - 7%. Но по оценке Всемирного банка прогноз экономического роста в Армении на 2012 год понижен до 4,1%, оппозиция же требует более высокого роста. Как Вы пришли к этому показателю?
На самом деле мы считаем этот показатель амбициозным, поскольку он соответствует самому высокому уровню региональных процессов. В мировой экономике рост – 2-3%, в нашем регионе – 4-6%. В обсуждениях с Международным валютным фондом и другими организациями наш базовый рост рассматривался в пределах 4-5%, и этот показатель лежит в основе программ, осуществляемых нами с международными структурами. После долгих обсуждений мы решили закрепить в программе не текущие тенденции, а выбрать себе более амбициозную мишень, несколько опередив средний темп развития. Если бы мы положили в основу программы показатель 10% или, скажем, 8%, то в среднесрочной перспективе он был бы недостижим. Может когда-нибудь мы и достигнем такого годового показателя, но речь идет о среднесрочной программе. Мы пробуем новые инструменты - субсидирование, новую промышленную политику, улучшение бизнес-среды, которые, надеюсь, дадут результат. Именно это даст нам возможность двигаться вперед по верхней планке региональных тенденций развития.
В прежней программе Правительства было заявлено о росте финансирования здравоохранения и образования до 2,2% и 3,5% ВВП соответственно, но это не было сделано. В новой программе таких целей нет вовсе. Чем это обусловлено?
Значительное увеличение бюджетного финансирования этих сфер  невозможно из-за макроэкономических факторов. Но есть альтернативные источники финансирования. Например, механизм страхования, хотя пока невозможно прогнозировать размер сумм. На данный момент в государственном секторе постепенно внедряем медицинскую страховку, затем распространим ее на весь общественный сектор. Чтобы система здравоохранения стала более дешевой и доступной, мы должны обеспечить масштаб, включив в систему страхования крупные организации, а затем средние и малые. Что касается роста бюджетного финансирования, это возможно только через повышение налогов, поскольку даже рост сбора налогов в размере 0,3-0,4% ВВП не дает таких возможностей.
В Армении есть две основные причины смертей – сердечно-сосудистые и онкологические заболевания. Страхование позволит в значительной мере увеличить финансирование лечения сердечно-сосудистых заболеваний, а по части онкологических тратятся значительные средства: взят кредит у правительства Бельгии, который будет направлен на создание диагностического центра, а совместно со Всемирным банком мы внедрим новейшие методы лечения.
Ряд положений в правительственной программе имеют важную социальную направленность – повышение пенсий, минимальной заработной платы, детских пособий. Конкретно в 2013 году чего ждать нашим гражданам?
В 2013-ом, непременно, будут определенные изменения. Сейчас мы работаем над программой стабильного развития, где эти цифры будут конкретизированы в более долгосрочной перспективе. По проекту госбюджета минимальную зарплату повысим до 35 тысяч драмов вместо нынешних 32,5 тысяч. Эта цифра продолжит расти до удвоения. По программе среднесрочных расходов в 2013 году повышения пенсий и пособий не предусмотрено, хотя не исключаю, что в бюджете мы установим  более высокие пенсии, чем те, которые отражены в среднесрочной программе.
Правительство планирует годовой рост соотношения налоги/ВВП в размере 0,3-0,4%. Но, кажется, предыдущая программа не обеспечила этот показатель. Насколько реалистичным считаете Вы такой прогноз на следующие 5 лет?
В этом плане у нас возникли проблемы только в кризисном 2009 году, но в другие годы у нас был рост сборов. Проблемы возникают тогда, когда экономический рост превышает запланированный. В 2012 году мы запланировали рост соотношения налоги/ВВП в размере 0,6%, но если экономический рост превзойдет запланированные 4,2%, возможно, нам не удастся обеспечить эти 0,6%, хотя 0,4%, как минимум, будет. Перед нами стоит задача сопоставить налоговое администрирование с предоставляемыми льготами. Мы стремимся облегчить налоговое администрирование, но параллельно должны использовать тонкие инструменты. В первую очередь, мы пойдем по пути упрощения.
Как Вы оцениваете обсуждения программы Правительства в парламенте Армении? Вы удовлетворены содержательной частью обсуждений?
Программа действий Правительства – это не экономический документ, а политический, который должен обсуждаться в соответствующей политической среде и в политическом контексте. Возможно, мои ожидания были другими, но я не ждал глубокого профессионального обсуждения, да и не нужно было, чтобы в парламенте велось таковое. В целом, оцениваю обсуждение положительно. Я не думаю, что программа идеальна, но и не думаю, что не нужно указывать на возможные проблемы. По сути, основная часть критики касалась стиля, а по части политики того или иного направления возражений было очень мало. Говорят, что показатель 5-7% низок, и нам нужны десятки лет, чтобы достичь развитые страны. Естественно, это не тот показатель, который очень скоро приведет нас к абсолютному счастью. Но наша политика исходит из логики достижения возможного, а не желаемого. Я доволен, что обсуждения были острыми: так как это политический документ, они и должны были быть такими.