NEWS.am-ի հարցազրույցը ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանի հետ։
Միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների տվյալներով, Հայաստանն այն երկրների շարքում է հայտնվել, որոնք ամենաշատն են տուժել տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով։ Կարելի՞ է հետեւություն անել, որ Կառավարությունը մինչճգնաժամային շրջանում չի կարողացել ճշգրիտ հաշվարկել քայլեր, եւ նրա առաջնային գործողությունները ցանկալի արդյունքը չապահովեցին։
Սովորաբար անցյալի վերաբերյալ դատողություններ և քննադատություններ անելն ավելի հեշտ է քան ապագայի մասին կանխատեսումները: Սակայն այդ հարցին կարելի է մոտենալ այն տեսանկույնից, թե որոնք էին դասերը, որոնք մենք քաղեցինք՝ մեր տնտեսության վրա ունենալով համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը:
Իրականում վերջին զարգացումները ցույց տվեցին, որ մեր տնտեսության կառուցվածքն այդքան էլ ճկուն և դիմադրողական չէր՝ արտաքին ցնցումներին դիմակայելու համար: Եվ այն, ինչը մենք հիմա ունենք, նաև նախորդ տարիների արդյունքն է։
Մինչ ճգնաժամային ժամանակահատվածը Հայաստանի տնտեսությունը անուղղակի կերպով կրում էր հոլանդական հիվանդության վարակը, որն ի դեպ դասական ձևով վառ արտացոլված էր մեզ համար հիմնական գործընկեր և տրանսֆերտների հիմնական աղբյուր հանդիսացող Ռուսաստանի տնտեսությունում։ Հոլանդական հիվանդությունը հատուկ է հումք արտահանող երկրներին, որոնք արտադրողականության բարձրացման խնդիր չունեն, հումքը վաճառում եւ մեծ գումարներ են ձեռք բերում արտաքին շուկաներից, իսկ հետո անձրեւի նման թափվող այս գումարները գնում և կուտակվում են տնտեսության ոչ արտահանելի հատվածում` այն է հիմնականում անշարժ գույքի եւ սպասարկման ոլորտներում: Արդյունքում սկսում են զարգանալ և ծաղկել շինարարության ու սպասարկման ոլորտները, որովհետեւ այս ոլորտներում գները սկսում են աճել, իսկ փոխարենը տնտեսությունից դուրս է մղվում արտահանելի ճյուղը, որովհետև գները և շահութաբերությունն այստեղ ավելի դանդաղ են աճում քան ոչ արտահանելի ճյուղում։ Արդյունքում բոլոր ռեսուրսները (մարդ, կապիտալ ) և փողերը հոսում են ոչ արտահանելի հատված, որն ի դեպ շատ ավելի խոցելի է արտաքին ցնցումներից, քանի որ այստեղ արտադրողականության աճը սահմանափակ է:
Հայաստանը նավթով կամ գազով հարուստ երկիր չէ, բայց Հայաստան հսկայական քանակությամբ տրանսֆերտներ էին գալիս, և հիմնականում՝ Ռուսաստանից, ինչն անուղղակի կերպով «հոլանդական հիվանդության» էֆեկտ առաջացրեց մեր տնտեսությունում։ Գործարարները մեծ եկամտաբերություն նկատեցին շինարարության եւ սպասարկման ոլորտներում, եւ փոխանակ արտահանելի արտադրանք ստեղծելու մասին մտածեն, սկսեցին ձգտել գործունեւոթյուն ծավալել շինարարության եւ սպասարկման ոլորտներում։ Այս ոլորտները դարձան մեր տնտեսական աճի շարժիչ ուժերը:
Որն էր ճիշտ քաղաքականությունը. Երկրների փորձը և տեսությունը փաստում են, որ «հոլանդական հիվանդության» ախտանիշների դեպքում անհրաժեշտ է ուժեղացնել վարչարարությունը և արդյունավետ հարկել բարձր աճ ունեցող ոչ արտահանելի հատվածը, իսկ դրա արդյունքում բյուջե մուտք գործած լրացուցիչ հարկային մուտքերի մեծ մասը խնայել, իսկ մնացածն ուղղել տնտեսության ենթակառուցվածքների զարգացմանը, որն անուղղակի կօժանդակեր արտահանելի հատվածին և կբարձրացներ տնտեսության ընդհանուր արդյունավետությունը:
Այսինքն՝ վարեր ուժեղ հակացիկլիկ քաղաքականություն:
Այս առումով, կարելի է ասել, որ անցյալ տարիներին հարկային քաղաքականության վարչարարության բնագավառում բացթողումներ են եղել, եւ այժմ կառավարության գլխավոր խնդիրներից պետք է լինի այս ոլորտում ագրեսիվ բարեփոխումների իրականացումը, ինչի մասին մեկ անգամ չէ, որ Վարչապետը նշել է։ Հատկապես հարկային եւ մաքսային վարչարարությունը մեզ մոտ պետք է ավելի արագ տեմպերով բարելավվեր: Այսինքն տրանֆերտներից ձեւավորված գումարները մեզ մոտ անցած տարիներին վերջնական հանգրվան էին գտնում ոչ արտահանելի հատվածում, որը ծաղկում էր ապրում, և այստեղ պետությունը պետք է դրանց ճիշտ հարկման մեխանիզմներ գտներ կամ արագ զարգացներ, իսկ հավաքագրված լրացուցիչ հարկերի մի մասն ուղղեր ենթակառուցվածքների զարգացմանը, որը, ինչպես վերը նշեցինք, ընհանուր տնտեսության արդյունավետությունը կբարձրացներ։ Չի կարելի ասել, որ հարկային քաղաքականությունն ամբողջությամբ սխալ է եղել, բայց, երեւի թե, բարեփոխումներն էին դանդաղ ընթանում: Այդ իսկ պատճառով անցյալից քաղած դասերը թերևս ցույց են տալիս, որ կառավարությունը տնտեսական բարեփոխումների իրականացման ավելի ագրեսիվ քաղաքականություն պետք է վարի։ Հայաստանում շուկան պետք է դիվերսիֆիկացված դառնա։
Այդ դեպքում, եթե շինարարության ոլորտը արտադրողական չէ, եւ տնտեսական կտրուկ անկման պատճառներից մեկը դարձավ, ինչո՞ւ պետությունը ռուսական վարկից զգալի գումար տրամադրեց հենց շինարարական ընկերություններին։
Նախ պետք է նշել, որ եթե հրդեհ է բռնկվում բնակարանում, քանի որ ասենք որոշ սարքեր անսարք են եղել, քո թիվ մեկ կարճաժամկետ խնդիրը պետք է լինի հրդեհը հանգցնել հետո անսարքություններն ուղղել, այլապես հրդեհը կխժռի ողջ ունեցվածքդ: Հենց այս սկզբունքն է դրված եղել մեր հակաճգնաժամային կարճաժամկետ քաղաքականության մեջ: Ընդ որում մենք օժանդակել ենք ինչպես շինարարության ոլորտին, այնպես էլ սպառողին՝ նորաստեղծ վարկային կազմակերպության միջոցով հիպոթեքային վարկերի տրամադրման միջոցով:
Իրականում պետությունը ռուսական վարկից շինարարներին ուղղակի գումար չի հատկացրել: Կային ընկերություններ, որոնք արդեն ավարտին էին մոտեցրել շինարարական աշխատանքը, բայց չէին կարողանում ավարտել, որովհետեւ շրջանառու միջոցներ էլ չունեին, իսկ բանկերը չէին համաձայնվում գումար տրամադրել, կամ շատ բարձր տոկոսով էին տալիս։ Դրա համար պետությունը երաշխիքներ տվեց շինարարական մի քանի ընկերությունների, որի շնորհիվ բանկերից ստացվող վարկերը համեմատաբար ավելի ցածր տոկոսադրույքով (քան առանց երաշխիքի) տրամադրվեցին այս ընկերություններին։ Այսինքն՝ այս դեպքում երեք կողմերն էլ շահեցին, բանկերը, որովհետեւ իրենց միջոցները տեղաբաշխեցին, ընկերությունները ի վերջո կարողացան վերսկսել շինարարությունը եւ աշխատատեղեր ապահովեցին, իսկ պետությունը համախառն ներքին արդյունքի բարձրացում ունեցավ, եւ նաեւ սոցիալական լարվածությունը մեղմվեց, որովհետեւ կառուցվող բնակարանների սեփականատերերը քաղաքացիներ են։
Ձեր կարծիքով Հայաստանի տնտեսությունը հնարավո՞ր է վերականգնվի միջնաժամկետ հատվածում՝ հասնելով մինչճգնաժամային տարիների արդյունքներին։
Ես վստահ եմ, որ մեր տնտեսությունը կվերականգվի, եւ նախորդ տարիների ցուցանիշները կգրանցի։ Նախ մեր տնտեսությունը կապված է նաեւ համաշխարհային եւ տարածաշրջանային զարգացումների հետ, որոնք կայունացման եւ զարգացման նշաններ են արդեն ցույց տալիս։ Հայաստանը տնտեսական անկմամբ այս տարի հասավ ամենաստորին սանդղակին, հաջորդ տարի արդեն 1.2 տոկոս տնտեսական աճ ենք կանխատեսում՝ հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանում եւս մոտ 1,5 տոկոս աճ է լինելու, իսկ մեր տնտեսությունը սերտորեն կապված է ռուսական շուկայի հետ։ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, HSBC group-ի, Ասիական բանկի տարածաշրջանային կանխատեսումները եւս հուսադրող են։
Տրանսֆերտների կտրուկ նվազեցման պարագայում կառավարութունը ի՞նչ կերպ է նախատեսում վերականգնել ֆինանսական հավասարակշռությունը, եւ ինչպիսի՞ ազդեցություն է ունեցել Հայաստանի վրա տրանսֆերտների քանակի այս նվազումը։
Տրանսֆերտներն իսկապես մեծ դեր ունեն Հայաստանի տնտեսության համար, ընդ որում դրանք բավականին հավասարաչափ են բաշխվում տնտեսությունում՝ նվազեցնելով տնտեսության մեջ եկամուտների բևեռացվածությունը։ Հայաստանում ստացվող տրանսֆերտները տարեկան հասնում էին ՀՆԱ-ի 13-14%-ին: Սակայն այս տարի տրանֆերտները կրճատվել են մոտ 30 տոկոսով, ինչը նշանակում է հասարակության մոտ եկամուտների անկում` հետևաբար և տնտեսության պահանջարկի անկում։ Եվ որպեսզի կարողանայինք փոխհատուցել տրանսֆերտներով պայմանավորված պահանջարկի անկումը, կառավարության խնդիրներից մեկն էր, որ ինքը միջոցներ ներգրավեր արտաքին աշխարհից և ներարկեր տնտեսության մեջ` այսպիսով խթանելով պահանջարկը: Այս առումով կարծում եմ, որ կառավարությանը հաջողվեց ԱՄՀ-ից, Ռուսաստանի կառավարությունից, Համաշխարհային բանկից, Ասիական զարգացման բանկից և այլ դոնորներից օժանդակ միջոցներ ձեռք բերել, որոնք ներարկվեցին տնտեսության մեջ, ինչը փաստորեն որոշակիորեն փոխհատուցեց տրանֆերտների կրճատումը։ Արդյունքում, այս տարի բյուջեով գումարներ ավելի շատ ներարկվեցին տնտեսություն, քան պետությունը հարկերի միջոցով հավաքեց տնտեսությունից, որի հետևանքով սպասվում է, որ 7 տոկոս պակասորդ կձեւավորվի՝ ծրագրված 1%-ի փոխարեն։
Հայաստան այսօր անհամեմատ ավելի քիչ փող է մուտք գործում, քան նախկինում։ Ըստ Ձեզ՝ այս պարագայում անհրաժեշտ չէ՞ արդյոք, որ ԿԲ-ն վերանայի դրամավակային քաղաքականությունը, մասնավորապես՝ նոր մեխանիզմներ ստեղծի մանր եւ միջին բիզնեսի վարկավորման համար։
Իրականում ԿԲ-ի գլխավոր խնդիրը գների կայունությունն է, ինչը մեր դեպքում ամրագրված է օրենքով, և հենց դրա միջոցով է ԿԲ-ն օժանդակում տնտեսությանը: ԿԲ-ն իր նպատակին հասնում է դրամավարկային իր քաղաքականությունը գործադրելով, որից ուղղակիորեն օգտվում են ֆինանսական շուկայի մասնակիցները և ապա դրանց միջոցով այն ներթափանցում է իրական հատված: Եթե մենք խոսում ենք այն մասին, որ ԿԲ-ն վերանայի իր քաղաքականությունը և ուղղակ օժանդակություն տրամադրի ՓՄՁ սուբյեկտներին, ապա պետք է նշել, որ դա այդքան էլ չի խրախուսվում , քանի որ բավականին մեծ խեղաթյուրումներ է մտցնում շուկա: Երկրների փորձը ցույց տվեց, որ նույնիսկ որպես հակաճգնաժամային գործիք ավելի արդյունավետ է, որ կառավարությունը օժանդակություն տրամադրի ՓՄՁ-ներին իսկ ԿԲ-ներն այս գործընթացում օժանդակեն կառավարությանը՝ իրենց ընդլայնող վարքագծով, այսինքն իջեցնեն տոկոսադրույքները: Մենք հետևեցինք հենց այս փորձին, և իմ կարծիքով Կենտրոնական բանկը դեռ որոշ ժամանակ պետք է ցածր պահի իր հիմնական գործիքի դոկոսադրույքը, իսկ մանր եւ միջին բիզնեսի օժանդակության քաղաքականությունը կառավարությունը շարունակի իրականացնել: Եթե ԿԲ-ն էլ իր հերթին սկսի նույն քաղաքականությունը վարել,այսինքն այն, ինչ կառավարությունն է անում, ապա երկու մարմինների ծրագրերը հակասության մեջ կմտնեն։ Կարծում եմ, որ ԿԲ-ն և կառավարությունը պետք հատկապես ճգնաժամի ժամանակ խիստ փոխհամաձայնեցված քաղաքականություն վարեն:
Նախատեսո՞ւմ է արդյոք կառավարությունը արտահանմամբ զբաղվողների նկատմամբ խրախուսիչ միջոցներ ձեռնարկել։
Տնտեսության արտահանելի հատվածով զբաղվող գործարարների նկատմամբ այսօր էլ խրախուսիչ միջոցներ կան։ Արտահանման դեպքում գործարարը որևէ մաքսատուրք կամ վճար չի վճարում և նրան հետ է վերադարձվում իր վճարած ԱԱՀ-ն։ Բացի դրանից, խոշոր ներդրումներ կատարող գործարարների համար, ովքեր արտադրանքի կազմակերպման ուղղությամբ խոշոր գումարի արժողությամբ սարքավորումներ են ներկրում՝ 3 տարով հետաձգվում է ԱԱՀ-ի վճարումը։ Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ ներկայումս լավագույն մեխանիզմներից մեկը կլինի տնտեսվարման համակարգի բարելավումը, որի համար առաջին քայլերից են հարկային եւ մաքսային վարչարարության բարեփոխումները։ Վարչապետը խիստ ուշադրության ներքո է պահում, այս հարցը։ Մինչեւ հարկային եւ մաքսային համակարգերում փոփոխություններ չլինեն, տնտեսական միջավայրը չի բարելավվի և արտահանման խրախուսման ինչպիսի մեթոդ էլ հնարես, այն լիովին կարող է չգործել եթե ներքին տնտեսությունում կան կառուցվածքային խնդիրներ։
2010 թվականի բյուջեով աշխատավարձերի եւ կենսաթոշակի բարձրացում չի նախատեսվում։ Ինչպիսի՞ երաշխիքներ կան, որ հաջորդ տարի արժեզրկում չի լինի, եւ բնակչությունը կկարողանա պահպանել իր գնողունակությունը։
Նախ անհրաժեշտ չէ արժեզրկումը կապել գնողունակության հետ, մեր բոլորիս գնողունակությունը չափվում է գնաճով: Նշեմ, որ որպես հակաճգնաժամային միջոցառումներից մեկը՝ մենք թիրախ ընտրեցինք, որ բյուջեի սոցիալական բնույթի բոլոր նախատեսված ծախսերը կատարվեն ամբողջությամբ և չկրճատվեն: Իսկ դա նշանակում էր, որ վերջիններս (կենսաթոշակ, աշխատավարձ, նպաստ այլ հատուցումներ) 2008թ-ի իրենց մակարդակի համեմատ աճելու են 14-16 տոկոսի շրջանակներում: Եթե այս տարի գնաճը 5-5.5 տոկոս է ակնկալվում, իսկ հաջորդ տարի գնաճի թիրախը 4 +/- 1.5 տոկոս է, ապա կարող ենք ասել որ սոցիալական բնույթի ծախսերի իրական մակարդակը, կամ այլ կերպ ասած այդ գումարների գնողունակությունը, առնվազն պահպանվելու է նախաճգնաժամային մակարդակի վրա։

Интервью Новости Армении — NEWS.am с заместителем министра финансов РА Варданом Арамяном.
По данным международных финансовых институтов, Армения оказалась в числе стран, наиболее пострадавших в результате международного финансово-экономического кризиса. Можно ли заключить, что правительство в предкризисный период не смогло точно вычислить шаги, а его первейшие действия не обеспечили желаемого результата?
Обычно, по поводу прошлого делать суждения, в том числе, и критические, намного проще, чем прогнозировать будущее. Однако к этому вопросу можно подойти с точки зрения уроков, почерпнутых нами. В действительности последние развития показали, что структура нашей экономики была не столь гибкой, да и не обладала сопротивляемостью для противостояния внешним потрясениям. То, что мы сегодня имеем, — последствия и минувших лет.
До предкризисного периода экономика Армении косвенным образом была заражена вирусом «голландской болезни», которая, кстати, в классической форме была ярко выражена в экономике России – для нас основного партнера и основного источника трансфертов. «Голландская болезнь» присуща странам, экспортирующим сырье. Они не имеют проблем с повышением производительности труда – продают сырье и из внешних рынков получают большие суммы, а затем льющиеся дождем эти суммы идут и аккумулируются в неэкспортном секторе экономики – то есть в основном в сферах строительства и сферы услуг. В итоге начинают развиваться и процветать строительство и сфера услуг, потому что в этих отраслях цены начинают расти, а взамен из экономики вытесняется сфера экспорта, поскольку цены и прибыльность там растут медленней, чем в неэкспортирующих отраслях. В итоге все ресурсы (людские, финансовые) и деньги текут в неэкспортирующую сферу, которая, кстати, намного уязвимей для внешних потрясений, поскольку там рост производительности ограничен.
Армения не богата нефтью или газом, но в Армению поступало огромное количество трансфертов, и в основном, из России, что косвенно провоцировало в нашей экономике эффект «голландской болезни». Предприниматели обнаружили большую прибыльность в сферах строительства и услуг. И вместо того, чтобы подумать о создании экспортной продукции, стали стремиться в строительство и сферу услуг, сделав эти отрасли движущей силой нашего экономического роста.
Какая политика могла быть верной? Опыт стран и теория констатируют, что, при наличии симптомов «голландской болезни», следует усилить администрирование и осуществить эффективное налогообложение высокопроизводительного неэкспортирующего сектора, а сэкономив большую часть поступающих в бюджет налоговых средств, остальное направлять на развитие инфраструктур экономики. Это косвенно содействовало бы экспортирующему сектору и повысило бы общую эффективность экономики. То есть, вести сильную антицикличную политику.
Можно сказать, что в минувшие годы в администрировании налоговой политики были недостатки, и ныне одной из главных задач правительства должно стать проведение агрессивных реформ в этой области, о чем премьер говорил не единожды. В особенности налоговое и таможенное администрирование у нас должны улучшаться более быстрыми темпами. То есть суммы, формируемые трансфертами, у нас находили окончательное пристанище в неэкспортирующей сфере, которая жила и процветала. И здесь государство должно было найти или быстро развивать механизмы их правильного налогообложения, а часть дополнительно собранных налогов направить на развитие инфраструктур, что, как было отмечено выше, повысило бы общую эффективность экономики.
Нельзя сказать, что налоговая политика была всецело неверна, но, вероятно, реформы осуществлялись медленно. Почерпнутые из прошлого уроки демонстрируют, что правительство должно проводить более агрессивную политику экономического реформирования. В Армении рынок должен стать диверсифицированным.
Если сфера строительства непродуктивна и стала одной из причин резкого экономического спада, почему государство значительную часть российского кредита предоставило именно строительным организациям?
Прежде всего, отметим, что если в квартире вспыхивает пожар из-за неисправности определенных приборов, первой краткосрочной задачей становится тушение пожара, потом уже исправление неисправного прибора, иначе пожар уничтожит все имущество. Именно этот принцип был заложен в нашей краткосрочной антикризисной программе. При этом мы содействовали как сфере строительства, так и потребителю, выдавая ипотечные кредиты посредством новосозданной кредитной организации.
В действительности же государство не выделяло средств из российского кредита непосредственно строителям. Были компании, уже завершающие строительство объектов, но не способные сделать это из-за отсутствия оборотных средств, банки же не соглашались выдавать им средства, а если и давали кредиты — то по высоким процентным ставкам. Государство представило гарантии нескольким строительным организациям, благодаря чему кредиты им были выданы по сравнительно меньшим (чем при отсутствии гарантий) процентным ставкам. Тем самым, выиграли три стороны: банки – потому что разместили средства, компании – потому что возобновили строительство и создали рабочие места, государство – обеспечив рост ВВП, а также ослабив социальную напряженность, поскольку собственники строящихся домов – граждане.
По Вашему мнению, возможно ли восстановление экономики Армении — за среднесрочный период достигнуть результатов предкризисных лет?
Я уверен, что наша экономика восстановится, и будут достигнуты показатели предыдущих лет. Во-первых, наша экономика зависит от мировых и региональных развитий, которые сигнализируют о стабилизации и развитии. Экономический спад в Армении в этом году дошел до самого низкого уровня – в будущем году прогнозируем 1,2 процентный экономический рост, учитывая, что и в России предполагается почти 1,5-процентный рост, а наша экономика теснейшим образом связана с российским рынком. Региональные прогнозы Международного валютного фонда, HSBC Group и Азиатского банка также оптимистичны.
Каким образом правительство прогнозирует восстановление финансового баланса при резком уменьшении трансфертов, и какое воздействие имело на Армению уменьшение количества трансфертов?
Трансферты действительно имеют большое значение для экономики Армении, причем они довольно равномерно распределяются в экономике, снижая поляризацию общества. Получаемые в Армении трансферты ежегодно доходят до 13-14 процентов ВВП. Однако в этом году трансферты сократились почти на 30 процентов, что говорит о падении доходов общества. И чтобы компенсировать обусловленный трансфертами спрос, одной из задач правительства стало привлечение средств из внешнего мира для инъецирования в экономику и стимулирования тем самым спроса. В этом плане, полагаю, правительству удалось с помощью Международного валютного фонда, правительства России, Всемирного банка, Азиатского банка развития, других доноров определенным образом компенсировать падение объемов трансфертов. В итоге в этом году по бюджету больше средств было инъецировано в экономику, чем государство собрало из экономики посредством налогов, вследствие чего ожидается 7-процентный дефицит, вместо предусмотренного 1-го процента.
В Армению сегодня входит несравнимо меньше средств, чем раньше. Не следует ли, на Ваш взгляд, Центральному банку в этих условиях пересмотреть свою денежно-финансовую политику, в частности, создать новые механизмы кредитования малого и среднего бизнеса?
В действительности, главной задачей ЦБ является стабильность цен, что в нашем случае закреплено законом, и именно посредством этого ЦБ способствует экономике. ЦБ достигает своей цели посредством своей денежно-кредитной политики, чем прямо пользуются участники финансового рынка и уж потом посредством их — реальный сектор. Говоря о том, чтобы ЦБ пересмотрел свою политику и предоставил прямую помощь субъектам малого и среднего бизнеса, в то же время должны учесть, что это не так уж поощряется, поскольку в рынок входит довольно много несуразицы. Опыт стран показал, что даже в качестве антикризисного инструмента более эффективно, чтобы правительство оказало поддержку субъектам малого и среднего бизнеса, а ЦБ в этом процессе содействовал правительству – своим расширительным поведением, то есть снизил бы процентные ставки. Мы следовали именно этому опыту. По-моему, Центральный банк еще некоторое время должен держать на низком уровне свой основной инструмент — процентную ставку, а правительство проводить политику поддержки малого и среднего бизнеса. Если ЦБ, в свою очередь, станет проводить ту же политику – то есть то, что делает правительство, то программы двух органов войдут в конфликт. Полагаю, что ЦБ и правительство особенно в период кризиса должны проводить строго согласованную политику.
Какие меры поддержки и стимулирования экспорта предусматривает предпринять в 2010 году правительство страны?
Предприниматели, занимающиеся экспортом, стимулируются и сегодня. При экспорте предприниматель освобождается от уплаты таможенной пошлины или другой платы, и ему возвращается выплаченный НДС. Кроме того, для предпринимателей, импортирующих для организации производства дорогостоящее оборудование, на 3 года откладывается уплата НДС. Тем не менее, нахожу, что ныне одним из лучших механизмов будет совершенствование системы хозяйствования, и, прежде всего, — реформа налогового и таможенного администрирования. Премьер держит под пристальным контролем этот вопрос. Пока не последуют изменения в налоговой и таможенной политике, экономическая среда не улучшится. И какие бы средства стимулирования экспорта ни были придуманы, они могут стать мертворожденными, если во внутренней экономике продолжают оставаться структурные проблемы.
По бюджету 2010-го года не предусматривается повышение зарплат и пенсий. Каковы гарантии, что в будущем году не будет инфляции и население сможет сохранить свою платежеспособность?
Прежде всего, не следует связывать инфляцию с покупательской способностью – наша платежеспособность измеряется повышением цен. Отмечу, что одной из антикризисных мер мы выбрали полное выполнение всех предусмотренных бюджетных социальных расходов без какого-либо сокращения. Если в этом году ценовой рост ожидается в пределах 5-5.5 пунктов, а в будущем году поставлена цель обеспечить 4 +/- 1.5 процента, то можем сказать, что реальный уровень социальных расходов, или, говоря по-иному, покупательская способность этих сумм, по меньшей мере, сохранится на предкризисном уровне.