Սիրիացի ընդդիմադիրները շարունակում են ահաբեկչական գործողությունները: Համա նահանգի Հելֆայա քաղաքում համապատասխան մարմինների աշխատակիցները ձերբակալել են մի ահաբեկչի, ով հունիսի 30-ին հարձակվել էր իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վրա:
Սիրիայի պետական ՍԱՆԱ գործակալության թղթակիցը հայտնել է, որ Համա նահանգի Մհարդայի շրջանում սակրավորներին հաջողվել է 120 կգ քաշով պայթուցիկ սարք վնասազերծել, որը տեղադրված է եղել 4 ճանապարհների խաչմերուկում: Այդ ճանապարհները տանում են դեպի Ազ-Զլակիաթ, Աբու Օբեյդա, Ալ-Լաթամնա եւ Ազ-Զակաթ բնակավայրեր:
ՍԱՆԱ-ի թղթակիցը` վկայակոչելով պաշտոնական աղբյուրները, հայտնել է, որ հուլիսի 1-ին, Հալեպից 20 կմ հեռավորության վրա գտնվող Աս-Սաֆիրայի շրջանում ահաբեկիչներ են պայթել: Դա տեղի է ունեցել ճանապարհին ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր տեղադրելու ժամանակ:

Сирийские оппозиционеры продолжают террористические действия.
В городе Хельфая провинции Хама компетентными органами был задержан террорист, который 30 июня совершил нападение на сотрудников органов правопорядка. Как сообщил корреспондент сирийского государственного информационного агентства САНА, в провинции Хама в районе Мхарда сапёрами также было обезврежено взрывное устройство весом 120 кг, заложенное террористами на перекрёстке 4-ех дорог, ведущих к населённым пунктам Аз-Злакият, Абу-Обейда, Аль-Латамна и Аз-Закат.
Корреспондент агентства САНА со ссылкой на официальный источник сообщил, что 1 июля в районе Ас-Сафира в 20 км к востоку от города Алеппо взорвались террористы. Это произошло во время установления ими на обочине дороги самодельного взрывного устройства.
Военнослужащими инженерно-сапёрного подразделения были обезврежены 3 самодельных взрывных устройства весом от 30 до 40 кг, установленных членами террористической группировки на участке дороги Аз-Заиние в районе Джиср Аш-Шугур провинции Идлеб. Каждое устройство было оснащено прибором дистанционного управления.