Թուրքիան շարունակում է հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցը կապել Ղարաբաղի հարցի հետ, թեեւ միջազգային կառույցները բազմիցս հայտարարել են, որ այդ երկու գործընթացներն առանձին են եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում նախապայմաններ առաջադրելն անընդունելի է:
Հուլիսի 6-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հերթական անգամ հայտարարել է, որ, առաջին հերթին, պետք է «ազատագրել» «ադրբեջանական» հողերը, որից հետո միայն Անկարան «կարող է մտածել» հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման մասին, հաղորդում է Trend-ը:
«Միայն դրանից հետո կբացվի հայ-թուրքական սահմանը, կստեղծվի տնտեսական համագործակցություն, որը կկենդանացնի Հայաստանի տնտեսությունը»,-հայտարարել է Դավութօղլուն:

Turkey continues to link opening of the border with Armenia to the settlement of the Karabakh conflict. The remarks from Ankara come despite the international agencies’ statements saying Armenia and Turkey must normalize relations without preconditions.
On Friday Turkish FM Ahmet Davutoglu once again called on Armenia  “first to liberate the Azerbaijani territories”. Then, Ankara may think about normalization of Armenia-Turkey relations, he said.
Davutoglu said  Ankara will open the border and establish economic cooperation only after Armenia’s move, Trend agency reports.