«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Հայկ Գեւորգյանը բողոքարկել է իր դեմ հարուցված քրեական գործը կարճելու` քննիչի որոշումը: Խոսքը վերաբերում է այս տարվա հունվարի 13-ի հայտնի «վրաերթին», երբ Գեւորգյանը մեղադրվում էր ոմն Աշոտ Ֆրանգուլյանի վրաերթի ենթարկելու եւ դեպքի վայրը լքելու մեջ:
Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Երեւանի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քննության բաժնի քննիչ Ա.Ասատուրյանը հունիսի 20-ին որոշում էր կայացրել կարճել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 244-րդ հոդվածի (Ճանապարհային երթեւեկության կանոնները խախտելը) հատկանիշներով հարուցված քրգործը` հանցակազմի բացակայության հիմնավորմամբ: Քննիչի որոշումը լրագրողին հասել է հուլիսի 2-ին, եւ նա օրենքով նախատեսված յոթօրյա ժամկետում բողոքարկել է որոշումը:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայկ Գեւորգյանը նշեց, թե բողոք է ուղարկել Երեւան քաղաքի դատախազ Հրաչյա Բադալյանին` նշելով, որ քննիչն իրավունք չուներ գործը կարճելու: «Քննիչն իրավունք չուներ կարճելու այս հիմնավորմամբ, նա պետք է գործը կարճեր հանցադեպի բացակայության հիմքով, իսկ այդ դեպքում պարտավոր էր լինելու սուտ մատնության հոդվածով քրեական գործ հարուցել Աշոտ Ֆրանգուլյանի դեմ»,- նշեց Հայկ Գեւորգյանը:
Հարցին, թե ի՞նչ է ակնկալում բողոք ներկայացնելով, Հայկ Գեւորգյանը պատասխանեց. «Վստահ եմ, որ մերժելու են: Ներպետական բոլոր ատյաններով անցնելու եմ, եւ վերջում դիմելու եմ Եվրոպական դատարան: Իրենք չեն ուզում գործն ուղարկել դատարան, որովհետեւ դատարանում Ֆրանգուլյանի հարցաքննության ընթացքում կապացուցեմ, որ դա ուղղորդվել է ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյայի, այն է` ոստիկանապետ Վովա Գասպարյանի կողմից»:
Գեւորգյանը ձերբակալվել էր փետրվարի 3-ին, եւ երեք օր մեկուսարանում անցկացնելուց հետո ազատ էր արձակվել` հասարակական լուրջ ճնշման շնորհիվ:  Նա հայտարարել էր, թե իր դեմ հարուցված քրգործը շինծու է, Ֆրանգուլյանը կեղծ տուժող է, իսկ իր դեմ հետապնդում է իրականացվում ոստիկանապետի մասին գրած հոդվածների պատճառով:

YEREVAN. – The editor-in-chief of Haykakan Zhamanak (Armenian Times) newspaper Hayk Gevorgyan has appealed the decision of the investigation officer to quash the criminal case filed against him.
Earlier Gevorgyan was accused of running over Ashot Frangulyan on January 13 and escaping the scene. Gevorgyan insisted that the alleged victim is lying and Gevorgyan’s vehicle had not ever touched the victim.
On June 20, the officer of investigation department of Armenia’s police A. Asatryan resolved on quashing the case because of lack of proofs. Gevorgyan learnt about the resolution on July 2 and appealed it within 7 days envisaged by Armenian legislation.
“The investigation officer did not have the right to quash the case with this substantiation, he should have quashed it because the constituent elements of the crime were lacking, but in this case he would have to file a criminal case against Frangulyan for defamation,” Hayk Gevorgyan told Armenian News-NEWS.am. “I am sure I will be refused, but I will go through all the instances and finally I will prepare a petition to European Court. They are sure I will prove that the incident was planned in details and led by Police Chief Vova Gasparyan. This is why they will not take the case to the court.”
Hayk Gevorgyan was taken into custody on February 3 in connection with this case and transferred to prison and was released from prison as a result of certain pressure by the Armenian society.