Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունում նախագահական ընտրությունների ընթացքում նույնիսկ ամենափոքր գյուղերում ընտրատեղամասերը հագեցած են համապատասխան պարագաներով եւ պայմաններով: Այս մասին այսօր` հուլիսի 19-ին, Ղարաբաղում լրագրողների հետ զրույցում նշել է Սովորական քաղաքացիների կուսակցության առաջնորդ, Stop Islamization of Europe միջազգային կազմակերպության խորհրդի անդամ, Բուլղարիայի խորհրդարանի պատգամավոր Պավել Չերնեւը:
«Ինչպես հյուսիսում, այնպես էլ հարավում նախընտրական քարոզարշավը հանգիստ է ընթացել: Ինձ մոտ տպավորություն է, որ ընտրությունները մաքուր են ընթանում»,-նշել է նա:
Ավստրիացի դիտորդ, «Միություն հանուն Ավստրիայի ապագայի» կուսակցության միջազգային հարցրեի դեպարտամենտի համակարգող Ալեքսանդր Շտելզլն, իր հերթին, կարծիք է հայտնել, որ տեղի բնակիչները չեն կասկածում ընտրությունների արդարության մեջ եւ դա լիարժեք լեգիտիմություն է ապահովում իշխանությունների կողմից որոշումներ կայացնելու համար:
Նշենք, որ ԼՂՀ-ում նախագահական ընտրություններին հետեւում են 81 միջազգային դիտորդներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Ավստրիայից, Չեխիայից, Իռլանդիայից, Լեհաստանից, Կիպրոսից, Հունգարիայից, Բուլղարիայից, Իսրայելից, ԱՐգենտինայից, Ուրուգվայից եւ այլ երկրներից, ինչպես նաեւ պաշտոնական պատվիրակություններ են ժամանել Հայաստանից, Աբխազիայից, Հարավային Օսիայից եւ Մերձդնեստրից:

В ходе президентских выборов в Нагорном Карабахе даже в самых маленьких селах избирательные участки оборудованы подобающим  образом. Об этом в беседе с журналистами 19 июля в Карабахе заявил лидер Партии обычных граждан, член Совета международной организации «Stop Islamization of Europe», депутат парламента Болгарии 40-го созыва Павел Чернев. «Как на севере, так и на юге предвыборная агитация шла спокойно. У меня сложилось впечатление, что выборы проходят чисто», – отметил он.
Наблюдатель из Австрии, координатор Департамента международных дел партии «Союз за будущее Австрии» Александр Штелзл, в свою очередь, выразил мнение, что местные жители не сомневаются в справедливости выборов, и это обеспечивает полную легитимность для принятия властями решений.
Отметим, что за выборами следит 81 международный наблюдатель из 21 страны: США, России, Канады, Франции, Германии, Австрии, Чехии, Ирландии, Польши, Кипра, Венгрии, Болгарии, Израиля, Аргентины, Уругвая и других, а также делегации официальных лиц из Армении, Абхазии, Южной Осетии и Приднестровья.