Բնապահպանության նախարարը ստորագրել է հրաման, որով սահմանվում են  Հայաստանի տարածքում 2012 թվականի սիրողական որսի կենդանիների համար թույլատրելի չափաքանակները եւ որսի ժամկետները:
Օգոստոսի 25-ից ավելի քան 10 վայրի  թռչնատեսակների որսի թույլտվությամբ Հայաստանում սկսվում է նոր որսի սեզոնը: Կան տեսակներ, որոնց որսը ըստ հրամանի կթույլատրվի ավելի ուշ: Օրինակ, աղվեսների որսը կթույլատրվի նոյեմբերի 1-ից մինչեւ 2013թ. հունվարի 31-ը եւ այդ որսատեսակի համար սահմանված առավելագույն գլխաքանակը` 300 է: Գայլերի համար, թեեւ որսորդի թիրախ դառնալու ժամկետը ավելի երկար է`2012թ. օգոստոսի 25-ից մինչեւ 2013թ. փետրվարի 28-ը, սակայն որսի առավելագույն գլխաքանակը սահմանափակված է 100-ով: Վարազի որսի սիրահարները կկարողանան որսալ այդ կենդանատեսակը ընթացիկ տարվա  նոյեմբերի 1-ից մինրեւ  2012 թ. փետրվարի 28-ին` առավելագույնը 10 որսված  վարազ թույլատրելի գլխաքանակով:
Համաձայն հրամանի` նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումները նախարարին 2 շաբաթը մեկ կներկայացնեն հաշվետվություն սիրողական որսի վերահսկողական աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ:

Hunting season opens in Armenia
YEREVAN. - Minister of nature protection of Armenia has issued an order which identifies permissible number of animals to be killed within Armenian territory and the time limit for hunting.
On Aug. 25 hunting season in Armenia will get started with the permission of hunting over 10 bird species. The permission of some breeds will be granted later. The hunting of foxes will commence from Nov. 1 until Jan. 31, 2013 and the permitted number of foxes for hunt is 300.The time limit for hunting wolfs starts from Aug. 25 until Feb. 28, 2013 and the maximum permitted number is 100. Hunting season of wild hogs will last from Nov. 1 until Feb. 28, 2013 with at most 10 preys permitted.
According to the order, respective subdivisions of the ministry will monitor and report on process of hunting every two weeks.