Համաշխարհային պատժամիջոցները շրջանցող Իրանի ֆինանսական գործառնությունները Հայաստանի տարածքով տեխնիկապես անհնար են` առանց երկրի ֆինանսական շուկայի վրա ազդելու: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկումների  բաժնի ղեկավար Դանիել Ազատյանը` մեկնաբանելով Reuters-ի հրապարակումը: Մանրամասները նա խոստացել է ներկայացնել ԿԲ-ի անունից սպասվող հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Reuters-ը այսօրվա իր  հրապարակման մեջ անդրադարձել է ՄԱԿ-ի փորձագիտական խմբի Իրանին վերաբերող  հաշվետվությանը, որը զբաղվում  է Իրանի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցների կիրառման  հսկողությամբ: Հաշվետվության մեջ ասվում է, որ Իրան անընդհատ միջոցներ է փնտրում ֆինանսական փոխանցումների սահմանափակման շրջանցման համար:
«Իրանի սահմանակից երկրներից մեկը տեղյակ է պահել խմբին` ֆինանսական նոր ինստիտուտների ստեղծման Իրանական կողմի դիմումի մասին»,-ասվում  է հաշվետվության մեջ:
Այնուհետեւ ասվում է, որ դիմումը չի բավարարվել: ՄԱԿ-ի մի քանի դիվանագետներ, ովքեր ծանոթ են խմբի գործունեությանը, հաստատել են, որ չնշված պետությունը Հայաստանն է, որը Իրանի հետ արդեն ունի բանկային կապեր:
Որպես բանկ-գործընկեր շրջանառվում էին իրանական  «Մելաթ» բանկի հայատանյան մասնաճյուղի, ինչպես նաեւ  ACBA Credit Agricole բանկի անունները: Այնուհանդերձ ACBA-ի գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը միանշանակ հերքել է այս տեղեկությունները, իսկ ինչ վերաբերում է «Mellat» -ին, ապա Հայաստանի ԿԲ-ն նշել է, որ վերջինս այս տարի հեռացվել է միջազգային SWIFT համակարգից եւ միջազգային փոխանցումներ իրականացնել չի կարող:

YEREVAN.- Iran’s possible financial operations through Armenia, in order to bypass sanctions imposed by the West, would have influenced Armenia’s financial market, said a representative of the Central Bank of Armenia.
Head of financial monitoring department at the Central Bank of Armenia (CBA) Daniel Azatyan commented for Armenian News-NEWS.am on the recent publication by Reuters agency.
Azatyan said CBA would present the details in a statement which will be issued in the near future.
In an article “Iran looks to Armenia to skirt sanctions” Reuters cited the report by U.N. panel of experts that monitors compliance with the sanctions against Tehran. The report said Iran is seeking ways to bypass sanctions.
“One state bordering Iran informed the Panel of requests from Iran to open new financial institutions,” the agency cited the report. The article said several diplomats familiar with the report confirmed the state is Armenia.
Among the possible partner banks the author mentions Mellat bank’s Armenian branch and ACBA Credit Agricole. Nevertheless, ACBA executive director Stepan Ghishyan dismissed the reports. As to Mellat, CBA said the bank was disconnected from the international SWIFT system and cannot accept international money transfers.