Հայաստանի արտաքին պարտքը Կառավարության համար մնում է կառավարելի։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 22-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ներկայումս պետական պարտքը կազմում է 3,6 մլրդ դոլար, որից 3,1 մլրդը՝ արտաքին պարտքն է։ 2012-ին արտաքին պարտքի սպասարկումը կկազմի 270 մլն դոլար։ «Արտաքին պարտքը ամբողջովին կառավարելի է։ Միջնաժամկետ հատվածում մենք նաեւ մտադիր ենք մի շարք վարկային ծրագրեր կնքել, սակայն դրանց ծավալը չի անցնի մեր վճարողունակությունից»,- վստահեցրել է Արամյանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ Հայաստանի կենտրոնական բանկի, Հայաստանի կառավարության պարտքը 2011-ին կազմել է 2,955 մլրդ, իսկ ՀՀ ԿԲ պարտքը՝ 754 մլն դոլար։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի 2012թ հունիսին տրված գնահատականով՝ Հայաստանի արտաքին պարտքը կկազմի 36,9 տոկոս, իսկ 2013-2015թթ՝ համապատասխանաբար 35, 33, 32,2 տոկոս։

Внешний долг Армении остается для Правительства управляемым. Об этом заявил журналистам 22 августа замминистра финансов Армении Вардан Арамян. Он напомнил, что в настоящее время госдолг страны составляет порядка 3,6 млрд. долларов, из них внешний – порядка 3,1 млрд. Кроме того, обслуживание долга в 2012 году составит $270 млн. «Внешний долг является полностью управляемым. В среднесрочном будущем мы также предусматриваем ряд кредитных соглашений, но их объем не превысит нашу платежеспособность», - заверил Арамян.
Напомним, что по данным Центробанка Армении, в конце 2011 года внешний долг Правительства составлял 2955 млн., Ценробанка – 754 млн.
По оценке МВФ, сделанной в июне 2012 года, внешний госдолг Армении по итогам 2012 года составит 36,9%, в 2013 – 2015 гг. – соответственно 35%, 33% и 32,2% от ВВП.