Հայաստանի արտաքին պարտքը Կառավարության համար մնում է կառավարելի։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 22-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ներկայումս պետական պարտքը կազմում է 3,6 մլրդ դոլար, որից 3,1 մլրդը՝ արտաքին պարտքն է։ 2012-ին արտաքին պարտքի սպասարկումը կկազմի 270 մլն դոլար։ «Արտաքին պարտքը ամբողջովին կառավարելի է։ Միջնաժամկետ հատվածում մենք նաեւ մտադիր ենք մի շարք վարկային ծրագրեր կնքել, սակայն դրանց ծավալը չի անցնի մեր վճարողունակությունից»,- վստահեցրել է Արամյանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ Հայաստանի կենտրոնական բանկի, Հայաստանի կառավարության պարտքը 2011-ին կազմել է 2,955 մլրդ, իսկ ՀՀ ԿԲ պարտքը՝ 754 մլն դոլար։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի 2012թ հունիսին տրված գնահատականով՝ Հայաստանի արտաքին պարտքը կկազմի 36,9 տոկոս, իսկ 2013-2015թթ՝ համապատասխանաբար 35, 33, 32,2 տոկոս։

He recalled that the public debt makes about $3.6 billion, of which external is about 3.1 billion. In addition, debt service in 2012 will make $270 million.
“External debt is fully manageable. In the medium term, the government envisages a number of loan agreements but their volume will meet solvency norms,” he assured.
According to the Central Bank of Armenia (CBA), in late 2011 Armenian government’s external debt made 2955 million, the debt of CBA - 754 million
The IMF report as of June 2012 said Armenia’s external debt will reach 36.9% of GDP by the end of this year and in the period of 2013-2015 - 35%, 33% and 32.2% respectively.