Հունգարիայի բնակիչների մեծամասնությունը տեղյակ է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման մասին եւ Ադրբեջանի ղեկավարությանը մեղադրում է աճող լարվածության համար: Այդ մասին վկայում են հունգարական  «Szazadveg» հիմնադրամի կողմից սեպտեմբերի 7-12-ն անցկացված հարցման տվյալները:
Հարցումը ցույց է տվել, որ 94%-ը գիտեին ադրբեջանցի մարդասպանի արտահանձնման պատմությունը, եւս 74%-ը կարծում են, որ Սաֆարովի գործը կարեւոր է Հունգարիայի համար, հաղորդում է հունգարական ազգային MTI գործակալությունը:
Հարցման մասնակիցների 59%-ը կարծում են, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պատասխանատու է ստեղծված իրավիճակի համար, 32%-ն էլ մեղադրում է Հունգարիայի կառավարությանը:
2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման: Երկու սպաներն էլ մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին:
Հունգարիայի կառավարությունը ս/թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անհապաղ ազատել էին: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

The survey shows the majority of Hungarians are familiar with Ramil Safarov’s case and blame Azerbaijan for emerging tension.
The survey conducted by Szazadveg Foundation from Septemebr 7 to 12 showed that 94 percent of respondents were familiar with the story and 74 percent of Hungarians said the case was important from Hungary's point of view, MTI agency reported.
Fifty-nine percent of the population believed the Azerbaijani government was responsible for the situation that has developed, while 32 percent blamed the Hungarian government.
Armenian News-NEWS.am reported earlier that Ramil Safarov, a lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31 from Hungary, where he was serving a life sentence—and with no expression of either regret or remorse—for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004. And Armenia’s President Serzh Sargsyan announced on August 31 that Armenia is suspending its diplomatic ties with Hungary.