Հունգարիայի բնակիչների մեծամասնությունը տեղյակ է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման մասին եւ Ադրբեջանի ղեկավարությանը մեղադրում է աճող լարվածության համար: Այդ մասին վկայում են հունգարական  «Szazadveg» հիմնադրամի կողմից սեպտեմբերի 7-12-ն անցկացված հարցման տվյալները:
Հարցումը ցույց է տվել, որ 94%-ը գիտեին ադրբեջանցի մարդասպանի արտահանձնման պատմությունը, եւս 74%-ը կարծում են, որ Սաֆարովի գործը կարեւոր է Հունգարիայի համար, հաղորդում է հունգարական ազգային MTI գործակալությունը:
Հարցման մասնակիցների 59%-ը կարծում են, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պատասխանատու է ստեղծված իրավիճակի համար, 32%-ն էլ մեղադրում է Հունգարիայի կառավարությանը:
2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման: Երկու սպաներն էլ մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին:
Հունգարիայի կառավարությունը ս/թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անհապաղ ազատել էին: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

Большинство жителей Венгрии знает о передачи Азербайджану убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна - Рамиля Сафарова и винит правительство Азербайджана в возрастающем напряжении. Об этом говорится в опросе венгерского фонда «Szazadveg» проведенном с 7 по 12 сентября.
Опрос показал, что 94% респондентов знали об истории экстрадиции азербайджанского убийцы, еще 74% полагают, что дело Сафарова важно для Венгрии, сообщает венгерское национальное агентство MTI.
В свою очередь 59% участников опроса считают, что правительство Азербайджана несет ответственность за сложившуюся ситуацию, в то время как 32% винит правительство Венгрии.
Офицер ВС Азербайджана Рамиль Сафаров 19 февраля 2004 года зарубил топором армянского офицера Гургена Маргаряна. Оба офицера проходили в Будапеште курс английского языка в рамках программы НАТО. 13 апреля 2006 года Р.Сафаров приговорен будапештским судом к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. 31 августа текущего года Венгрия экстрадировала Сафарова в Азербайджан, где он был немедленно освобожден. В тот же день Армения приостановила отношения с Венгрией.