Հայաստանը փաստաթղթերի ընդունման առումով ՀԱՊԿ-ի ամենաակտիվ անդամներից է: Այդ մասին այսօր` սեպտեմբերի 18-ին, Երեւանում մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնել է ՀԱՊԿ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ Վլադիմիր Վասիլեւը:
Պատասխանելով ՀԱՊԿ-ի առկա խնդիրների մասին հարցին, ԽՎ ներկայացուցիչը նշել է, որ նման խնդիրներ կան եւ աստիճանաբար լուծվում են: Նա որպես օրինակ  նշել է, որ ՀԱՊԿ-ը վերջերս չկարողացավ աևրձագանքել Ղրղըզստանի ճգնաժամային իրավիճակին` իրավական մեխանիզմի բացակայության պատճառով, թեեւ անհրաժեշտ ուժերն առկա էին:
Խնդիրները միայն ռազմական ոլորտում չեն:  «Հիշեք Ռուսաստանի «թեժ ամառը», երբ հրդեհներն էին մոլեգնում: Նույնիսկ այստեղ էին սահմանը հատելիս խնդիրներ գոյանում», - նշել է Վլասեւը: Նրա խոսքով Երեւանում անցկացվող ՀԱՊԿ-ի երկրների խորհրդարանների պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովների նախագահների համակարգող խորհրդի նիստն աննախադեպ է: Կառույցը կնպաստի պետությունների միջւ համագործակցության հիմքերը զարգացնելուն:
Հիշեցնենք,  ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար  Նիկոլայ Բորդյուժան եւ Համակարգող խորհրդի անդամները Հայաստան են ժամանել  ՀԱՊԿ-ի ԱԱՀՈՒ  «Փոխգործակցություն – 2012» զորավարժանքներին հետեւելու:

Армения является одним из наиболее активных членов ОДКБ в плане принятия документов. Об этом заявил член Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ Владимир Васильев на пресс-конференции 18 сентября в Ереване.
Отвечая на вопрос о существующих в ОДКБ проблемах, представитель ПА отметил, что таковые есть и постепенно решаются. В качестве примера он отметил, что ОДКБ не смогла отреагировать на недавнюю кризисную ситуацию в Киргизии из-за отсутствия правового механизма, хотя имелись силы и средства для вмешательства и урегулирования кризиса. Проблемы возникают не только в военной сфере. «Вспомните «горячее лето» в России, когда бушевали пожары. Даже тут возникли проблемы при прохождении границы», - отметил Васильев. По его словам, проходящее 18 сентября в Ереване заседание новосозданной структуры под названием Координационное совещание председателей комитетов (комиссий) по обороне и безопасности парламентов стран ОДКБ является беспрецедентным событием. Сама структура будет способствовать развитию правовой основы сотрудничества между государствами.
Напомним, что генсек ОДКБ Николай Бордюжа и члены Координационного совета прибыли в Армению для наблюдения за учениями КСОР ОДКБ «Взаимодействие – 2012».