Հայաստանի կառավարությունը զբոսշրջությունը համարում է  տնտեսության զարգացման գերակա ոլորտներից մեկը: Սակայն, ինչպես երեւում է, չի բարեհաճում վերահսկել նախարարությունների գործունեությունը, որոնք պարտավոր են երկրում զբոսաշրջության զարգացման համար ապահովել համապատասխան պայմաններ: Այս դեպքում խոսքը վերաբերում է ոչ թե հարմարավետ հյուրանոցներին եւ ավտոբուսներին: Մշակույթի եւ Բնապահպանության նախարարություններին, Հայ Առաքելական եկեղեցուն  բոլորովին չի մտահոգում այն, ինչ կատարվում է երկրի ազգային պարկերում եւ հնագույն եկեղեցիներում:
Օրինակ, բավական չէ, որ Գոշավանքի համալիրի (գտնվում է Տաուշի մարզի Գոշ գյուղի մոտ) շինություններից մեկի գմբեթը ամբողջովին ապակեպատ է` եվրոպատուհանների ոճով, դեռ մի բան էլ, ոչ ոքի չի անհանգստացնում այն, որ վայ-զբոսաշրջիկները բարձրանում են բազմադարյան վանքի պատերին կամ էլ գրեթե գոյություն չունեցող աստիճաններով բարձրանում են գմբեթատակ: Սակայն սա դեռ  դժբախտության մի մասն է: Գոշավանքի համալիրի հարեւանությամբ գտնվող  ձորակում աղբանոց է առաջացել: Ինչու եւ ինչպես է այն ստեղծվել, հայտնի չէ: Եվ հազիվ թե դա ինչ որ մեկին հետաքրքրի, գլխավորն այն է, որ այն առաջացել է ձորակում` զբոսաշրջիկների աչքից հեռու:
Գոշ գյուղից ճանապարհը տանում է դեպի Գոշ լիճ, որը գտնվում է «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում: Անցնելով մոտ 2 կմ`  անտառով հասնում ես Գոշ լճին, որտեղ բնապահպանության նախարարությունը ցուցանակ է տեղադրել, որը հիշեցնում է, որ տարածքը մտնում է Ազգային պարկի մեջ: Ցուցանակի հարեւանությամբ գտնվում է լեփ-լեցուն աղբամանը, սակայն քանի որ ոչ ոք ժամանակ չի գտել դատարկել նրա պարունակությունը, մոտակա տարածքը նույնես աղբանոցի է վերածվել:

Правительство Армении среди приоритетных сфер развития экономики рассматривает туризм. Однако, по-видимому, не утруждает себя проследить за министерствами, которые обязаны обеспечить подобающие условия для развития туризма в стране. В данном случае речь не о комфортабельных гостиницах и автобусах. Министерства культуры и экологии, Армянская апостольская церковь, очевидно, абсолютно не обеспокоены тем, что происходит в национальных парках страны и со старинными церквями.
К примеру, мало того, что купола зданий монастырского комплекса Гошаванк (находится в селе Гош Тавушской области) из стекла, типа  евроокон, так еще никто не следит за тем, что горе-туристы забираются на ветхие многовековые стены монастыря, или забираются под купол по почти не существующим каменным лестницам, часть которых со временем отвалилась. Но это полбеды. Рядом с монастырским комплексом Гошаванк в неглубоком овраге образовалась мусорная свалка. Почему и как она образовалась - не известно. Да и вряд ли это кого-либо заботит, главное, что она образовалась в овраге, подальше от глаз туристов.
Из села Гош дорога ведет к озеру Гош, которое находится на территории Дилижанского национального парка. Пройдя почти 2 км, через лес выходишь прямо к озеру Гош, где предусмотрительное Министерство экологии установило табличку, с упоминанием, что это – территория Национального парка. Напротив таблички находится большой переполненный мусорный бак, но из-за того, что никто не удосужился убрать содержимое, близлежащая территория также превратилась в мусорную свалку.