Բարաք Օբամայի հաղթական լուսանկարը,  կնոջ` Միշելի հետ գրկախառնված,  որը «Twitter»-ում  ռեկորդային մեջբերումներ է արձանագրել, արվել է ամերիկահայ ֆոտոլրագրողուհի Սկաուտ Թուֆանկջյանի կողմից:
Սկաուտը Օբամայի նախընտրական արշավի ժամանակ աշխատող ֆոտոլրագրողներից մեկն էր: Նրա նախագծերից մեկը կոչվում է «Հայկական սփյուռք նախագիծ»:
NEWS.am-ը մի շարք հարցեր է ուղղել լուսանկարչուհուն, ցանկանալով ավելին իմանալ հայերի հետ նրա կապերի եւ աշխատանքի մասին:
Ձեր լուսանկարչական նախագծերից մեկը կոչվում է «Հայկական սփյուռք նախագիծ»: Կարո՞ղ եք մի փոքր պատմել այդ նախագծի մասին:
Ես փորձում եմ լուսանկարների եւ հարցազրույցի միջոցով ստեղծել հայ համայնքի ամբողջական պատկերը, հետեւելով մեծ ու փոքր հայկական համայնքներին ողջ աշխարհում: Մինչ օրս ես հայկական համայնքներին լուսանկարել եմ Բրազիլիայում, Լիբանանում, Սիրիայում, Եգիպտոսում, Երուսաղեմում, Եթովպիայում եւ ԱՄՆ-ում: Ես հույս ունեմ մեկնել Ռուսաստան, Բուլղարիա, Ֆրանսիա, Հնդկաստան ու Արգենտինա:
Դուք լուսանկարել եք ամերիկահայերին: Երբեւէ եղե՞լ եք Հայաստանում:
Ես Հայաստանում եղել եմ 2002 թվականին՝ հորս հետ: Դա հրաշալի փորձ էր եւ ես հույս ունեմ շուտով վերադառնալ այնտեղ:
Պատմեք մի փոքր Ձեր մասին: Որտե՞ղ եք ծնվել եւ որտեղից են Ձեր նախնիները:
Ես ծնվել եմ Բոստոնում, հորս արմատները հայկական են, մայրս կիսով չափ իռլանդուհի է, կիսով չափ՝ ամերիկուհի: Հորս պապն ու տատը ԱՄՆ են եկել որպես որբեր: Մենք գիտենք, որ նրա պապերից մեկը Հարփութից է, իսկ երկու տատերը Մուսա լեռան մոտ գտնվող նույն գյուղից: Բայց մենք ընդամենը դա գիտենք:
Ինչպե՞ս Դուք սկսեցիք աշխատել Օբամայի հետ: Ինչն է եղել ամենատպավորիչը նրա հետ աշխատանքում:
Ես առաջին անգամ նախագահ Օբամայի աշխատանքն սկսել եմ լուսաբանել այն ժամանակ, երբ նա դեռ չէր չէր առաջադրվել նախագահի թեկնածու 2006-ին: Այդ ժամանակ ես լուսանկարում էի, թե ինչպես է Օբաման ստորագրում իր գրքերը Նյու Հեմփշիրում: Հաջորդ երկու տարին ես լուսաբանում էի նրա քարոզարշավը այնպիսի պարբերականների համար, որոնցից են «Essence Magazine»-ն ու «Newsweek»-ը եւ վերջապես նրա քարոզարշավի մասին գիրք կազմեցի «Yes We Can» (Այո, մենք կարող ենք») վերնագրով: Այս տարի երբ նորից սկսվեց Օբամայի քարոզարշավը, ինձ զանգահարեցին եւ հարցրեցին, թե արդյոք կցանկանա՞մ աշխատել իրենց հետ:
Ինչպես եք կարծում, կարո՞ղ է յուրաքանչյուր մարդ լուսանկարիչ դառնալ: Լուսանկարչությունն, ըստ Ձեզ, աշխատանք , թե՝ արվեստ:
Ես կարծում եմ, որ լուսանկարչությունն իր մեջ ներառում է երկուսն էլ: Յուրքանչյուրը կարող է մեկ կամ երկու հիասքանչ լուսանկար անել: Պրոֆեսիոնալին սիրողական մակարդակով լուսակարչությամբ զբաղվողից տարբերում է ոչ այնքան տաղանդը, որքան հետեւողականորեն լավ լուսանկարներ անելու կարողությունը եւ դա կարելի է սովորել, եթե մեծ ջանասիրությամբ աշխատես: Անպես որ, ես կասեի, որ յուրքանչյուր մարդ, ով պատրաստ է տարիներով ջանասիրաբար աշխատել, կարող է լուսանկարիչ դառնալ:
Դուք ունեք Արեւմտյան Հայաստանի լուսանկարներ: Պատմեք այդ աշխատանքից Ձեր զգացողությունների մասին:
Ինձ դուր եկավ Անատոլիայում կատարած ճամփորձությունը, որոնք պատմական Հայաստանի մասն են: Քանի որ ես մեծացել եմ, իմ պապից ու տատից լսելով Հարփութի եւ Մուսա լեռան մասին պատմությունները, հետաքրքիր էր հայտնվել այնտեղ, տեսնել Հարփութի ամրոցը եւ հանդիպել հայերի, որոնք մինչ օրս ապրում են Մուսա լեռան մոտ:
Մյուս կողմից, սիրտդ ճմլվում է՝ տեսնելով Հարփութի հայկական թաղամասերի քարերի կտորները եւ պատկերացնել, թե ինչքան հիմնավոր է եղել հայերի ոչնչացման արշավը: Սակայն, եղել են նաեւ պայծառ պահեր, օրինակ Դիարբեքիրում մի կազմակերպություն աղջիկներին հայոց պատմություն ու հայկական ոճով արծաթե զարդեր պատրաստել են սովորեցնում, այնպես որ մեր մասին հիշողությունները կենդանի են:
Դուք ասացիք, որ մի փոքր կարողանում եք խոսել հայերեն: Կցանկանայի՞ք ավելի շատ սովորել հայերեն:
Անկասկած, ես ընկերուհի ունեմ, ով հայոց լեզու է դասավանդում Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանում եւ նա մի քանի դասեր է տվել ինձ: Ցավոք, ես շատ եմ ճանապարհորդում, որպեսզի կարողանամ իսկապես անհրաժեշտ ժամանակը տրամադրեմ լեզու սովորելուն:

A photo posted by President Barack Obama on his Twitter and Facebook pages after his victory in the elections was taken by American photojournalist of Armenian origin Scout Tufankjian. Scout was one of the photojournalists working with Obama during his campaign. Armenian News-NEWS.am presents an exclusive interview with photojournalist Scout Tufankjian.
One of your photo projects is called “The Armenian Diaspora Project.” Can you tell a little more about it?
I am trying to create a portrait of the global Armenian community through photographs and interviews, looking at large and small Armenian communities around the world.  So far I have photographed communities in Brazil, Lebanon, Syria, Egypt, Jerusalem, Ethiopia, and the United States.  I'm hoping to go to Russia, Bulgaria, France, India, and Argentina next.
You took photos of American Armenians. Have you ever been to Armenia? Would you like to take photos of people living in Armenia?
I have been to Armenia in 2002 with my father.  It was a wonderful experience and I'm hoping to return soon!
Please, tell a little about yourself. Where were you born and where did your ancestors come from?
I was born in Boston, Massachusetts to an Armenian-American father and an Irish-American mother.  My father's grandparents almost all came over to the United States as orphaned children. We know that one of his grandfathers was from Harput and that two of his grandmothers from one of the villages near Musa Dagh, but that is all we know.
How did it happen that you start working with Obama? Which was the most impressive about working with him?
I first started covering President Obama before he started running from President in 2006, when I covered a book signing he was doing in New Hampshire. I then spent the next two years covering his campaign for publications like Essence Magazine and Newsweek, and eventually did a book on the campaign entitled Yes We Can.  This year, when the campaign was started up again, they called me and asked if I was interested in working for the campaign.
Do you think any person can become a photographer? Do you consider taking photos is a job or an art?
I think photography is a little bit of both. Anyone is capable of making one or two amazing pictures.  The thing that separates a professional from an amateur is not so much talent, but rather is the ability to produce good pictures consistently, and this is something that can be learned if you work at it hard enough. So I would say that anyone who is willing to put in years of hard work (often with little reward) can become a photographer.
You have photos from Western Armenia (currently Turkey). Tell please what have you felt when made them.
I loved traveling through the parts of Anatolia that are historic Armenia. Because I grew up hearing stories about Harput and Musa Dagh from my grandparents, it was amazing to be able to actually be there – to see Harput Castle and to meet the Armenians who are still living near Musa Dagh. On the other hand, it was heartbreaking to see the rubble from the Armenian neighborhoods in Harput, and to realize how completely we had been erased.  There were moments of light, however, such as an organization in Diyarbakir (Dikranagert) that is teaching Kurdish girls Armenian history and the Armenian style of silversmithing, so that our memory will not be forgotten.
You said you speak a little Armenian. Would you like to learn more?
Anshoosht! (Certainly!) I have a friend who teaches Armenian at Columbia in New York, and she has given me some lessons.  Unfortunately, I travel too much to be able to commit the time I really need in order to learn.