Այս տարվա սկզբից աշխարհում զոհվել է 139 լրագրող, որը ցավալի ռեկորդ է նման վիճակագրություն վարելուց ի վեր: Այս ցուցանիշը 1/3-ով ավելին է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի խորհրդակցական կարգավիճակով գործող Press Emblem Campaign հասարակական կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Բլեզ Լեմպանը խոստովանել է, որ խոսքը «մամուլի համար սարսափելի տարու» մասին է, մեծ թվով լրագրողների մահն ուղղակիորեն կապելով սիրիական ճգնաժամի հետ:
Ընդհանուր առմամբ, Սիրիայում այս տարվա ընթացքում սպանվել է 36 լրագրող, որոնցից 13-ն աշխատել են արտասահմանյան լրատվամիջոցների համար: Այնուհետեւ լրագրողների համար ամենավտանգավոր երկրների շարքում գալիս են Սոմալին (19), Պակիստանը (12), Մեքսիկան (11), Բրազիլիան (11), Հոնդուրասը (6), Ֆիլիպինները (6), Բանգլադեշը (4), Իրաքը (3), Էրիթրեան (3), Հնդկաստանը (3), Նիգերիան (3), Գազայի հատվածը(3), Աֆղանստանը (2), Բոլիվիան (2), Կոլումբիան (2): Մեկական լրագրողներ են սպանվել Բահրեյնում, Հայիթիում, Եգիպտոսում, Ինդոնեզիայում, Կամբոջայում, Նեպալում, Պանամայում, Ռուսաստանում, Տանզանիայում, Թաիլանդում, Ուգանդայում, Էկվադորում, Հարավային Սուդանում:
Ռուսաստանում 2012 թվականի դեկտեմբերի 5-ին սպանվել է Նալչիկում Համառուսաստանյան պետական հեռուստա- եւ ռադիոհեռարձակման ընկերության հաղորդավար Կազբեկ Գեկիեւը:
Լրատվամիջոցների աշխատակիցների համար ամենավտանգավոր տարածաշրջանը Մերձավոր Արեւելքն է. այստեղ տարվա ընթացքում սպանվել է 44 լրագրող: Այնուհետեւ գալիս է Լատինական Ամերիկան (35), Աֆրիկան (28), Եվրոպան (1):

С начала года в мире погибли 139 журналистов, что стало печальным рекордом за все время ведения данной статистики. Это на треть больше, чем в прошлом году. Об этом говорится  в сообщении неправительственной организации с консультативным статусом при ООН «Press Emblem Campaign».
Генеральный секретарь организации Блез Лемпан признал, что «речь идет об ужасном годе для прессы», напрямую связав большое число жертв работников СМИ с сирийским кризисом.
Всего в Сирии с начала года были убиты 36 работников прессы, из которых 13 работали для иностранных СМИ. Далее в списке самых опасных мест для работы журналистов идут Сомали (19) и Пакистан (12). За ними следуют Мексика и Бразилия (по 11), Гондурас и Филиппины (по 6), Бангладеш (4), Ирак, Эритрея, Индия, Нигерия, Сектор Газа (по 3), Афганистан, Боливия и Колумбия (по 2). По одному журналисту было убито в Бахрейне, Гаити, Египте, Индонезии, Камбодже, Непале, Панаме, России, Танзании, Таиланде, Уганде, Эквадоре, Южном Судане. От России в траурном списке фигурирует телеведущий телеканала ВГТРК в Нальчике Казбек Геккиев, убитый 5 декабря, пишет ИТАР-ТАСС http://www.itar-tass.com.
Самым опасным регионом для работников СМИ стал Ближний Восток. Здесь с начала года жизни лишились 44 журналиста. Затем следует Латинская Америка (35), Азия (31), Африка (28), Европа (1). Всего же за неполные пять лет, с начала 2008 года, было убито 569 журналистов.