Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում այսօր` փետրվարի 1-ին, ժամը 15.00-ին, նիստ է եղել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց  ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քարտուղար Արմեն Սմբատյանը: Նա նշեց, որ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը նիստից առաջ հանձնաժողովի անունից հանդես է եկել դատապարտող հայտարարությամբ եւ նաեւ նշել է օրենքով սահմանված ընթացակարգերը, թե ինչպես կարելի է նախագահի թեկնածուի առջեւ հարուցված խոչընդոտը ճանաչել անհաղթահարելի: «Դա միայն կարող է ճանաչել Սահմանադրական դատարանը, միայն տվյալ թեկնածուի դիմումի հիման վրա»,- ասաց Արմեն Սմբատյանը:
Այսինքն, որպեսզի փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունները հետաձգվեն, անհրաժեշտ է, որպեսզի թեկնածուն դիմում ներկայացնի Սահմանադրական դատարան, իսկ ՍԴ-ն 4 օրվա ընթացքում որոշի` այդ խոչընդոտը անհաղթահարելի է, թե` ոչ: Մեր տեղեկություններով` առայժմ նման դիմում թեկնածուի կողմից չի եղել:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Տպագրիչների 9 հասցում  հունվարի 31-ին, ժամը 23.30-ին նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձ էր կատարվել` իր տան դիմաց: Պարույր Հայրիկյանին տեղափոխել էին «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ նրան այսօր առավոտյան հաջողությամբ վիրահատել են:
Նախաքննությունը վարում է Ազգային անվտանգության ծառայությունը, ստեղծվել է ոստիկանության եւ ազգային անվտանգության ծառայության համատեղ օպերատիվ քննչական խումբ:

He added that, prior to the session—and on behalf of CEC—, its chairman Tigran Mukuchyan deplored the assassination attempt against presidential candidate, opposition National Self-Determination Union Chairman Paruyr Hayrikyan, and also noted the procedures that are prescribed by the law, whereby an obstacle standing in the way of a presidential contender could be considered insurmountable.
“Solely the Constitutional Court can consider [this], [and] solely based on the [respective] petition by the given candidate,” Smbatyan said. And the Court decides, within four days, whether or not the given obstacle is insurmountable.
According to our information, however, Hayrikyan has not submitted such petition as of yet.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, an assassination attempt was made against presidential candidate, opposition National Self-Determination Union Chairman Paruyr Hayrikyan, on Thursday at around 11:20pm in downtown Yerevan, in front of his home. Hayrikyan was shot and hospitalized with a gunshot wound . He underwent a successful surgery Friday morning, and a bullet—which was located in the soft tissues of his right elbow shoulder—was removed.
Numerous senior officials, politicians, and other presidential contenders are coming to the hospital to visit him.