Բրազիլիայի Պարանա նահանգի խորհրդարանը 2013 թ. հունվարի 10-ին ընդունել է No 75503 օրենքը, որով ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:
Օրենքի առաջին հոդվածում նշվում է. «Նահանգային Օրենսդիր ժողովը սահմանում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրը, որը կնշվի յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 24-ին»: Ցեղասպանության ճանաչման օրը կընդգրկվի Պարանա նահանգի պաշտոնական միջոցառումների օրացույցում:
Օրենքի նախագծի հեղինակն է նահանգային պատգամավոր Նեյ Լեպրեվոստը: Այն ստորագրվել է նահանգապետ Կառլոս Ալբերտո Ռիշայի կողմից եւ ուժի մեջ մտել փետրվարի 28-ին` պաշտոնական մամուլում հրապարակվելուց հետո:
Նշենք, Պարանան գտնվում է Բրազիլիայի հարավում, ունի 10,5 մլն բնակիչ, այդ թվում` փոքրաթիվ հայկական համայնք: Այն երկրի ամենազարգացած գյուղատնտեսություն եւ արդյունաբերություն ունեցող նահանգներից մեկն է:

Parliament of Brazilian state of Parana adopted a bill recognizing Armenian Genocide in the Ottoman Empire.
The first article of the bill says legislative assembly of the state is setting a day of Armenian Genocide recognition which will be marked on April 24 every year. The day of Armenian Genocide will be listed among the official events of Parana state.
The bill authored by MP Ney Leprevost was signed by the governor Carlos Alberto Richa. It came into effect on February 28.
Parana is a state with 10.5-million population located in the south of Brazil. It is home to a small Armenian community.