Հայտնի հայ քանդակագործ Տիգրան Արզումանյանի կենսագրությունից ջնջվել է 15 տարին: Քանդակագործը նման հայտարարությունէ  արել այսօր` ապրիլի 22-ին կայացած ասուլիսում` մեկնաբանելով իր հեղինակած «Լեռնային պար» քանդակաշարի ներկայիս ողբալի վիճակը:
Նրա խոսքով, այդ հանցագործությունը մի շարքում է նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի հետ. «Իրավապահ մարմիններին օբյեկտիվ եւ թափանցիկ հետաքննության կոչ եմ անում»:
Քանդակագործը նշել է, թե «Լեռնային պար» քանդակը ընդգրկված է Մշակույթի նախարարության հուշարձանների պաշտպանության գործակալության ցանկում եւ գտնվում է քաղաքապետարանի իրավասության տակ: «Ես որպես հեղինակային իրավունքի սեփականատեր պահանջում եմ քանդակի լիակատար վերականգնում»,- նշել է նա: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը որոշում է կայացրել քանդակը տեղափոխել կիսավեր «Դվին» հյուրանոցի մոտից, քննարկվում էին տեղադրման համար հնարավոր վայրերը, սակայն հետո պարզվել էր, որ շենքի սեփականատերերն ու կառավարությունը պայմանավորվել են վերականգնման շուրջ, եւ արդեն հունվարին պետք է սկսեին աշխատանքները, թեպետ ոչինչ էլ չի ձեռնարկվել»:
Տիգրան Արզումանյանը նաեւ նշել է, թե պատրաստ է ջանքեր գործադրել, որ զբաղվի վերականգնմամբ. «Ներկայումս մնացել են միայն գլուխները, մշակութային արժեքի 90 տոկոսը ոչնչացված է»: Նրա խոսքով, չարագործների հասցրած վնասը կազմում է 1 մլն դրամ (սեւ մետաղի գինը): Ես եղել եմ այնտեղ, զրուցել անցորդների, մոտակայքում աշխատող մարդկանց հետ, իրականում թալանել են մեկ ամիս, իսկ որոշները սպասել են ամբողջական ոչնչացմանը, որ հետո դիմեն իրավապահներին»,- նշել է Արզումանյանը:
Նշենք, որ 1984թ. «Դվին» հյուրանոցի մոտ տեղադրված «Լեռնային պար» քանդակը գրեթե ամբողջությամբ թալանվել է: Տիգրան Արզումանյանը նաեւ պատարստակամություն է հայտնել դատի տալ «Դվին» հյուրանոցի ղեկավարությանը:

Стерто 15 лет из биографии известного армянского скульптора Тиграна Арзуманяна. Об этом на пресс-конференции 22 апреля заявил сам Тигран Арзуманян – автор находящейся в плачевном состоянии скульптурной композиции «Горный танец» в Ереване.
По его словам, это преступление в одном ряду с покушением на экс-кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна: «Призываю правоохранительные органы к объективному и прозрачному расследованию».
Скульптор также заметил, что композиция «Горный танец» включена в список Агентства по охране памятников истории и культуры Министерства культуры Армении и находится под юрисдикцией столичной администрации. «Я как владелец авторских прав требую полного восстановления скульптуры», - отметил Арзуманян. При этом он подчеркнул, что мэрия приняла решение о переносе скульптуры со двора здания полуразрушенной гостиницы «Двин» в Ереване, обсуждались предложения относительно мест для установки, «однако потом выяснилось, что владельцы здания гостиницы и Правительство договорились о восстановлении, уже в январе должны были начать работы, но никаких сдвигов пока не наблюдается».
Автор скульптурной композиции Тигран Арзуманян также отметил, что готов приложить усилия, чтобы заняться восстановлением: «К настоящему  моменту остались только головы, 90% культурной ценности уничтожено». По его словам, ущерб, нанесенный злоумышленниками, составляет 1 млн. драмов (цена черного металла). «Я был там, побеседовал с прохожими, работающими в окрестностях людьми, в сущности, грабили месяц, а некоторые ждали полного разрушения, чтобы лишь потом обратиться в правоохранительные органы», - заключил Арзуманян.
Напомним, что установленная в 1984 году возле здания ныне полуразрушенной гостиницы «Двин» в Ереване бронзовая скульптура «Горный танец» была разграблена. Автор скульптурной композиции Тигран Арзуманян не только требует полного восстановления композиции, но и  собирается подать судебный иск против владельцев гостиницы «Двин». В свое время вокруг этой скульптурной композиции водили хороводы армяне диаспоры, а с началом карабахского движения сюда на присягу подвозили солдат и ополченцев.