Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է բժշկական գիտությունների դոկտոր Ակիրա Իշիյամաին եւ Armenian International Medical Fund-ի ղեկավար Սալբի Ագարակյանին: Վերջիններիս աջակցությամբ 2004 թվականից Երեւանի «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի քիթ-կոկորդ-ականջաբանության բաժանմունքում ստեղծված Կոխլեար իմպլանտացիայի կենտրոնում իրականացվում է լսողական սարքերի իմպլանտացիայի ծրագիրը:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ մասնագետները վարչապետին են ներկայացրել ծրագրի արդյունքները եւ շնորհակալություն հայտնել ծրագրի նկատմամբ հետեւողական ուշադրություն ցուցաբերելու համար: Նշվել է, որ այս ընթացքում «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում կատարվել է Կոխլեար իմպլանտացիայի վեց տասնայակից ավելի վիրահատություն եւ ոչ մի բացասական արդյունք չի գրանցվել:
Տիգրան Սարգսյանն իր աջակցությունն է հայտնել ծրագրի հետագա ընթացքին եւ կարեւորել նման բարդ վիրահատությունների իրականացման գործում հայ մասնագետների վերապատրաստումը:
Նշենք, որ Կոխլեար իմպլանտացիայի վիրահատությունը ողջ աշխարհում բժշկական թանկարժեք միջամտություն է համարվում իմպլանտի բարձր գնի պատճառով:
Մինչեւ 2008 թվականը մեր երկրում համապատասխան իմպլանտը ձեռք էր բերվում միայն բարեգործական միջոցների շնորհիվ, 2008 թ.-ից Կոխլեար իմպլանտացիայի վիրահատություններ են կատարվել նաեւ պետական պատվերի շրջանակներում:
Կարեւորելով այս ծրագիրը` 2008 թ.-ից ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այն սահմանել է որպես տարածաշրջանային բացառիկ ծրագիր, նկատի ունենալով, որ վիրահատությունները 100 տոկոսանոց արդյունք են ունենում:
Ծրագիրը նյութական օժանդակություն է ստանում ՀՀ կառավարության, Կալիֆոռնիայի հայ համայնքի եւ տարբեր բարեգործների կողմից:
Վիճակագրության համաձայն` աշխարհում յուրաքանչյուր 1000-րդ երեխան առանց լսողության է ծնվում եւ երկուսը կամ երեքը խլություն են ձեռք բերում կյանքի առաջին երկու տարիների ընթացքում:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял доктора медицинских наук Акиру Ишияма и руководителя «Armenian International Medical Fund» Салби Агаракяна. При содействии последних, с 2004 г. в центре кохлеарной имплантации, созданном в Лор-отделении медицинского центра «Эребуни» в Ереване, осуществляется программа имплантации слуховых аппаратов.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства, специалисты представили премьер-министру результаты программы и поблагодарили за оказанное внимание. Было отмечено, что за это время в медицинском центре «Эребуни» было сделано более шести десятков операций кохлеарной имплантации, и не было зарегистрировано ни одного негативного результата.
Тигран Саркисян выразил поддержку дальнейшему осуществлению программы и подчеркнул важность переподготовки армянских специалистов в осуществлении подобных сложных операций.
Отметим, что операция кохлеарной имплантации во всем мире является дорогим медицинским вмешательством по причине высокой цены имплантата.
До 2008 г. в нашей стране соответствующий имплантат можно было приобрести благодаря благотворительным средствам. С 2008 г. операции по кохлеарной имплантации делались также в рамках госзаказа.
Программа получает материальную помощь от Правительства Армении, от армянской общины в Калифорнии, а также от разных благотворителей.
Согласно статистике, каждый тысячный ребенок в мире рождается глухим, и каждый второй или третий ребенок приобретает глухоту в первые два года жизни.