Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամը եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերով համատեղ խորհրդարանական լսումներ կանցկացնեն: Նման պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այսօր՝ հուլիսի 17-ին, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի եւ Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Հարավկովկասյան տարածաշրջանային տնօրեն Յուլյա Բլեզիուսի հանդիպման ժամանակ:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա էր նաեւ նույն հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Նաիրա Գեւորգյանը:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է Հայաստանի խորհրդարանի դերակատարությունը արտաքին քաղաքականության հարցում, հատկապես եվրաինտեգրման ճանապարհին, Արեւելյան գործընկերության խնդիրներում եւ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման ոլորտում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային հնարավոր համագործակցության հեռանկարները, հատկապես տարածաշրջանի երկրների խորհրդարաննների միջեւ, խոսել հայ-թուրքական, հայ-ադրբեջանական, հայ-իրանական եւ հայ-վրացական հարաբերությունների մասին:
Հիմնադրամի Հարավկովկասյան տարածաշրջանային տնօրեն Յուլյա Բլեզիուսը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու եւ խորացնելու համագործակցությունը:

YEREVAN. – The Friedrich Ebert Stiftung (FES) and the Armenian National Assembly (NA) Standing Committee on Foreign Relations will hold joint parliamentary hearings devoted to the foreign policy of Armenia.
Such agreement was reached during Wednesday’s talk between chairman Artak Zakaryan of the aforementioned committee, and Julia Bläsius, FES Regional Director for South Caucasus, the NA press service informs.
The interlocutors also underscored the role of Armenia’s parliament in the foreign policy of the country.
In addition, they discussed the prospects for regional cooperation, and spoke about Armenian-Turkish, Armenian-Azerbaijani, Armenian-Iranian, and Armenian-Georgian relations.
Furthermore, the FES Regional Director for South Caucasus expressed a willingness to deepen cooperation.