Սիրիական ընդդիմությունը, ի վերջո, մասնատվել է երկու թեւեի՝ մի կողմից այսպես կոչված «սիրիական ազատ բանակի», մյուս կողմից՝ իսլամիստների։ Այս մասին օգոստոսի 9-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է արեւելագետ Սուրեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջերս Սիրիայի իշխանությունները հակամարտությունը հանգուցալուծելու նախաձեռնությունն իրենց ձեռքն են վերցրել։ «Ներկայումս հենց սիրիական իշխանությունն է թելադրում, թե որտեղ է կայանալու հաջորդ մարտը։ Կտրուկ փոխվել են նաեւ արտաքին ուժերի դասավորությունը՝ հօգուտ Սիրիայի ներկայիս իշխանությունների»,-ընդգծում է փորձագետը։
Ինչպես ընդգծել է Մանուկյանը, հակամարտությունում կարեւոր դեր է խաղում նաեւ քրդական գործոնը։ «Մինչեւ վերջերս քրդերը չեզոքություն էին պահպանում։ Նրանք Սիրիայի ներքին կյանքում կարեւոր դեր են զբաղեցնում, չնայած որ քրդական տարածքները գրեթե ինքնավար են»,-ասել է փորձագետը՝ փաստելով, որ այժմ քրդերը ակտիվորեն հանդես են գալիս սիրիական իշխանությունների կողմից։

Сирийская оппозиция, в конце концов, раскололась на два крыла: с одной стороны – так называемая «сирийская свободная армия», с другой стороны – исламисты. Об этом на пресс-конференции 9 августа заявил востоковед Сурен Манукян.
По его словам, в последнее время власти Сирии взяли инициативу разрешения конфликта в свои руки. «В настоящее время именно сирийские власти диктуют, где состоится следующая битва. Резко изменилась также расстановка внешних сил в пользу нынешней власти Сирии», - подчеркнул эксперт.
Как отметил Манукян, немаловажную роль в конфликте играет также курдский фактор. «До последнего времени курды сохраняли нейтралитет. Они занимают важное место во внутренней жизни Сирии, хотя курдские территории, фактически, являются автономными», - сказал эксперт, констатировав, что сейчас курды стали активно выступать на стороне властей Сирии.