Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է եղել Վրաստանի հետ սահմանին Բագրատաշենում նոր մաքսակետի հիմնարկեքին: Նրան ուղեկցել են Հայաստանի կառավարությանը կից ՊԵԿ ղեկավար Գագիկ Խաչատրյանը, ԱԳ փոխնախարար Շավաշ Քոչարյանը, գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրահամ Բախչագուլյանը, այլ պաշտոնյաներ, հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի նախագծի շրջանակներում «Բագրատաշեն, Գոգավան եւ Բավրա ՀԱԿ-երի արդիականացում»: Բագրատաշենի մաքսակետը առայժմ ընդունում է Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ հիմնական ավտոմոբիլային հաղորդակցումը:
Հսկիչ-անցագրային կետերի արդիականացման նախագծի իրականացման համար Եվրոպական ներդրումային բանկից Հայաստանի կառավարության ստացած միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմել է 30,3 մլն եվրո: Եվս 10,3  մլն եվրո ստացվել է EBRD-ից՝ Դեբեդ գետով սահմանամերձ կամրջի կառուցման համար: 12 մլն եվրո տրամադրվել են որպես գրանտ՝ Եվրահանձնաժողովի հարեւանության ներդրման գործիքի շրջանակներում, ավելի քան 3 մլն եվրո ստացվել է «Արեւելյան գործընկերության» IMB Flagship նախաձեռնության կողմից:
Նոր մաքսակետի դիզայնը իրականացվել է լատվիական Arhis ընկերության կողմից՝ Բելառուսի եւ Լատվիայի միջեւ անցակետերի բազայի հիման վրա: Շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է SADE կոսորցիումը, տեխնիկական վերահսկողությունը իրականացնելու է  SAFEGE բելգիական ընկերության կողմից:

YEREVAN. – Armenian President Serzh Sargsyan on Friday attended the ceremony of laying of the foundation of new customs station in Bagratashen on the border between Armenian and Georgia.
The president was accompanied by head of State Revenue Committee Gagik Khachatryan. Deputy FM Shavarsh Kocharyan and other officials, the Armenian News-NEWS.am correspondent reported.
The project is implemented within the UNDP program of modernization of Bavra, Bagratashen and Gogavan border-crossing points.
The total amount received by the government for the project amounted to 30.3 million euros from the European Investment Bank for the modernization of checkpoints, as well as about 10.3 million euros from the EBRD for the construction of a border bridge over Debed River.
Another 12 million was provided in a form of a grant through European Commission’s Neighborhood Investment Facility and more than 3 million from the IMB Flagship initiative of the Eastern Partnership funded by the EU.
Design of a new customs checkpoint will be carried out by Arhis Latvian company. Construction works are performed by SADE consortium and technical by “Safege”.