Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը արդյունք չեն տվել: Այս մասին այսօր հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ պատվիրակների հարցերին պատասխանելով: Նա հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ չէր Հայաստանի հետ հարաբերություններին:
«Չեմ ուզում խոսել պատճառների մասին, սակայն ես հետեւյալ կարծիքն ունեմ. Մոտ ապագայում թուրքական խորհրդարանը չի պատրաստվում վավերացնել փաստաթուղթը: Մենք չենք պատճառը, որ մեր երկրների միջեւ հարաբերություններ չկան»,-ասել է Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2009թ հոկտեմբերի տասին Ցյուրիխում ստորագրվել են հայ-թուրքական արձանագրությունները՝ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: Ստորագրվելուց հետո արձանագրությունները պետք է վավերացվեին երկու երկրների խորհրդարաններում: Սակայն վավերացման գործընթացը տապալվել էր Թուրքիայի կողմից առաջադրված նախապայմանների պատճառով:

Усилия, направленные на нормализацию отношений между Арменией и Турцией, не дали результатов. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы делегатов ПАСЕ 2 октября в Страсбурге. Он заявил, что Анкара не была готова установить отношения с Арменией.
«Не хочу говорить о причинах, но мое мнение следующее: в ближайшем будущем турецкий парламент не собирается ратифицировать документы. Не мы являемся причиной, по которой между нашими странами нет отношений», - сказал Серж Саргсян.
Напомним, 10 октября 2009 года в Цюрихе состоялось подписание армяно-турецких протоколов о нормализации отношений между двумя республиками. После подписания протоколы должны были пройти ратификацию в парламентах обеих стран. Однако процесс их ратификации был сорван из-за выдвигаемых Турцией предусловий.