Հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյակին նվիրված՝ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում նոյեմբերի 10-11-ը Հայաստանում համերգներով հանդես կգա Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակովի գլխավորությամբ:
Երեւանյան համերգը կկայանա նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 19.00, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։ Այն նվիրված է Հայաստանի կամերային նվագախմբի հիմնադիր, անվանի ջութակահար, դիրիժոր Զարեհ Սահակյանցի 80-ամյակին։
Իսկ նոյեմբերի 11-ին Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Վ. Սպիվակովի ղեկավարությամբ, ելույթ կունենա Գյումրիում։ Գյումրիում տեղի ունենալիք համերգը կկայանա ՙԳյումրին 2013թ. ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք՚ ծրագրի շրջանակներում։
Որպես մենակատարներ հանդես կգան Ալեքսանդր Ռոմանովսկին (դաշնամուր, Իտալիա), Վասիլի Լադյուկը (բարիտոն, Ռուսաստան), Ջուլիետ Գալստյանը (մեցցո-սոպրանո, Շվեյցարիա) եւ Հասմիկ Պապյանը (սոպրանո, Հայաստան)։
Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հայաստանյան համերգները տեղի են ունենում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուստանի Դաշնության մշակույթի նախարարությունների եւ ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը։

YEREVAN. – National Philharmonic Orchestra of Russia under the artistic director and principal conductor Vladimir Spivakov will perform in Armenia on November 10-11 within the framework of Aram Khachaturian International Festival, dedicated to the 110th anniversary of the great composer.
On November 10 at 19.00 the concert will be held in Aram Khachaturian concert hall. The Yerevan concert is dedicated to the 80th anniversary of violist and conductor Zareh Sahakyanc, the founder of Chamber Orchestra of Armenia.
On November 11 National Philharmonic Orchestra of Russia headed by Spivakov will perform in Gyumri. The Gyumri concert will be held in the frames of “Gyumri CIS Cultural Capital 2013.”
The soloists will be Alexander Romanovsky (piano, Italy), Vasily Ladyuk (baritone, Russia), Juliette Galstian (mezzo-soprano, Switzerland), Hasmik Papian (soprano, Armenia).
The concerts of National Philharmonic Orchestra of Russia in Armenia will be held with the assistance of Armenian Ministry of Culture, Russian Ministry of Culture and Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of CIS member states.