Հայաստանում փոքր ու միջին բիզնեսը հաշվիչ դրամարկղային մեքենաներն ավելի էժան գներով է ստանալու: Համապատասխան որոշումը կայացվել է կառավարութան այսօրվա նիստի ժամանակ:
Ինչպես հայտարարել է Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի պետի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը, մինչը 58,35 հազար դրամ շրջանառություն ունեցող ձեռնարկութունները ՀԴՄ-ները գնելու են 150 հազար դրամը չգերազանցող գումարով, իսկ 58,35 հազարից 500 մլն դրամ եկամուտով ձեռնարկությունները՝ 280 հազարից ոչ ավել գումարով:
Ընկերությունները, որոնք ավելի վաղ ՀԴՄ-ները ձեռք էին բերել ավելի բարձր գնով, կստանան գումարի տարբերությունը: Միջոցն առաջարկվում է որպես աջակցություն ՓՄՁ-ին:
Այս կապակցությամբ Հայաստանի վարչապետը ընդգծել է, որ կառավարությունը ոչ ոքի չի խանգարում սարքերը Հայաստան ներմուծել: «Կա կարծիք, որ սարքերը հնարավոր է Հայաստան ներմուծել ավելի էժան գնով, քանի հիմա: Եթե կա մեկը, ով կարող է դա անել, մենք միայն կողջունենք այդ քայլը»,-ասել է Սարգսյանը:
Այդ կապակցությամբ նա պետական եկամուտների կոմիտեին հանձնարարել է ընդունել եւ բացատրություններ տալ բոլոր ընկերություններին, որոնք ցանկանում են Հայաստան ներմուծել վերոհիշյալ սարքերը:

Малый и средний бизнес в Армении будет получать расчетно-кассовые аппараты по более низким ценам. Соответствующее постановление было принято на заседании Правительства Армении 31 октября.
Как заявил, представляя проект постановления, замначальника Комитета госдоходов Армении Вахтанг Мирумян, предприятия ниже порога НДС  (годовой оборот в 58,35 млн. драмов) будут покупать кассовые аппараты не дороже 150 тысяч драмов, а предприятия с оборотом от 58,35 до 500 млн. – не дороже 280 тысяч драмов.
Компании, которые ранее приобрели аппараты по более высоким ценам, получат возмещение разницы. Данная мера предлагается в качестве поддержки малого и среднего бизнеса.
В связи с этим премьер-министр Армении отметил, что импортировать аппараты в Армению государство никому не мешает. «Высказывается мнение, что аппараты можно привозить в Армению дешевле, чем сейчас. Если кто-то может привозить их по более низкой цене, мы это приветствуем», – сказал Саркисян.
В связи с этим он поручил Комитету госдоходов принимать и давать разъяснения всем компаниям, желающим импортировать в Армению указанные аппараты.