Եվրամիությունը  հարգում է Հայաստանի ինքնիշխան որոշումները եւ կշարունակի համագործակցությունն այն ոլորտներում, որոնք համատեղելի են Երեւանի նոր պարտավորությունների հետ: Այս մասին նոյեմբերի 22-ին «Վարշավայից դեպի Վիլնյուս. Խաչմերուկներում Հայաստան և Վրաստան» կոնֆերանսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ի «Արեւելյան գործընկերությունը» նախատեսում է Եվրամիության եւ «ԱԳ» անդամ վեց երկրների «people to people» շփումների ուղղությամբ դրական շարժ: «Շուտով Լիտվայում կանցկացվի «Արեւելյան գործընկերության» երրորդ գագաթաժողովը՝ նոյեմբերի 28-29-ին Վիլնյուսում: Դա ԵՄ-ում Լիտվայի նախագահության ամենախոշոր բազմակողմ իրադարձությունը կդառնա», - նշել է  Հրիսթեան՝ հավելելով, որ  «Արեւելյան գործընկերության»  գագաթաժողովները երկու տարին մեկ են գումարվում:
Դեսպանը հայտարարել է, որ այդ հանդիպման  նպատակներն արդեն որոշված են, եւ ապագայի հեռանկարները՝ կանխորոշված: Նա նշել է, որ հանդիպման արդյունքներն ամփոփվելու են համատեղ հայտարարության մեջ, որը կդառնա «ԱԳ»-ի հետագա զարգացման սկիզբը: «Վիլնյուսի գագաթաժողովը կարեւոր առաջընթաց կգրանցի գործընկեր երկրների հետ մեր հարաբերությունների զրագացման գործում եւ օրակարգ կսահմանի հաջորդ երկու տարիների համար: ԵՄ-ն կորոշի իր դիրքորոշումը Մոլդովայի եւ Վրաստանի հետ ասոցացման համաձայնագիր նախաստորագրելու հարցում», - ընդգծել է Տրայան Հրիսթեան:
Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի պարզեցման եւ հետընդունման վերաբերյալ համաձայնագրերը ստորագրվել եւ վավերացվել են, եւ սպասվում է, որ դրանք ուժի մեջ կմտնեն 2014թ. հունվարի 1-ից: «ԵՄ-ն հաշվի  է առել Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը՝ այդպիսով հրաժարվելով Ասոցացման համաձայնագրից, ինչպես նաեւ դրա բաղկացուցիչ մասից` DCFTA (խոր եւ համապարփակ ազատ  առեւտրի գոտի): Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ն աշխատելու է նաեւ Վիլնյուսից հետո` մեր հայ գործընկերների հետ Հայաստանի սկզբունքներին եւ Երեւանի ընտրած արտաքին քաղաքականության ուղղվածության հետ համատեղելի  ձեռքբերումների ուղղությամբ», - եզրափակել է Տրայան Հրիսթեան:

Европейский союз уважает суверенные решения Армении и продолжит  углубление своих отношений с ней в сферах, которые совместимы с новыми обязанностями Еревана. Об этом 22 ноября в ходе конференции «От Варшавы до Вильнюса: на перекрестках – Армения и Грузия» заявил руководитель делегации Европейского союза в Армении, посол Траян Христеа.
По его словам, «Восточное партнерство» ЕС прогнозирует улучшенное движение в направлении контактов «people to people» между Европейским союзом и шестью странами-участницами «ВП». «Скоро Литва примет у себя третий саммит «Восточного партнерства» в Вильнюсе 28 – 29 ноября, это будет самым большим многосторонним политическим событием в ходе председательства Литвы в Совете министров ЕС», - отметил Христеа, добавив, что саммиты «ВП» проводятся каждые два года. Посол заявил, что цели этой встречи определены, и перспективы на будущее предначертаны. Результаты встречи, как он заметил, будут выражены в совместной декларации, которая станет началом дальнейшего развития «ВП». «Вильнюсский саммит зарегистрирует важный прогресс в развитии наших отношений со странами-партнерами и установит повестку на следующие два года. ЕС определит позицию в связи с парафированием соглашений об ассоциации с Молдовой и Грузией», - подчеркнул Траян Христеа.
Он отметил, что соглашения об упрощении виз и реадмиссии с Арменией подписаны и ратифицированы, и ожидается, что вступят в силу с 1 января 2014 года. «ЕС принял к сведению решение Армении присоединиться к Таможенному союзу, таким образом, отказавшись от Соглашения об ассоциации, а также его составляющей части – DCFTA (Глубокая и всеобъемлющая зона свободной торговли). Тем не менее, ЕС будет работать и после Вильнюса, чтобы найти способы для достижения совместно с нашими армянскими партнерами целей, соответствующих уровню амбиций Армении и совместимых с выбранным Ереваном внешнеполитическим направлением», - заключил Траян Христеа.