Այսօր` ապրիլի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է իր աշխատանքը: Մասնավորապես՝ մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել ՀՅԴ խմբակցության կողմից առաջարկված «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի վերաբերյալ: Ըստ այդ օրինագծի, առաջարկվում է ապրիլի 24-ը նշել որպես «հայրենատիրության օր»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 2-ին ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է այս օրինագիծը եւ դրական եզրակացություն չի տվել:
Այսօրվա նիստում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գալուստ Սահակյանն այս կապակցությամբ նշել է, որ հայրենատիրության գաղափարը ՀՀԿ-ի գաղափարախոսության ամենածանրակշիռ գործոններից մեկն է, սակայն դա գաղափարախոսություն է, որը «ոչ մի ռեալ փաստարկի հետ չի կարելի կապել»: Նա հայտարարել է, որ իրենք դեմ են քվեարկելու այդ նախագծին:
Իսկ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը ցավով արձանագրել է, որ պետաիրավական հանձնաժողովի նիստում տպավորություն է ստացել, որ ներկաները ծանոթ չեն Նժդեհի մոտեցումներին: «Մարդիկ առաջարկում էին նույնիսկ այնպիսի մոտեցումներ, թե սահմանեք հայրենատիրությունը կամ հայրենիքը և այլն: Դեռ ավելին, եղան նույնիսկ դեպքեր, որ հայրենասիրության գաղափարը փորձ արվեց կապել աղբահանության հետ»,- ընդգծել է նա եւ կոչ արել կողմ քվեարկել օրինագծին:

6 апреля в Ереване открылась очередная парламентская четырехдневка. Национальное Собрание Армении по инициативе АРФ Дашнакцутюн обсудило законопроект о внесении поправок в закон «О праздниках и памятных днях». Согласно законопроекту, предлагается отмечать 24 апреля, как «день патриотизма».
Данный законопроект был обсужден 2 апреля постоянной Комиссией по государственно-правовым вопросам, однако она не дала положительного заключения.
На сегодняшнем заседании глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Галуст Саакян отметил, что идея дня патриотизма является одним из самых весомых факторов в идеологии РПА, однако добавил, что невозможно связать данную идеологию «ни с одним реально существующим фактом». Он также сообщил, что партия будет голосовать против данного законопроекта.
Депутат Национального Собрания от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян с сожалением заметил, что собравшиеся на заседание постоянной Комиссии по государственно-правовым вопросам не имеют представление о подходах Нжде. «Некоторые предлагали даже дать определение дню патриотизма, родины. Более того, в некоторых случаях идею дня патриотизма попытались связать с уборкой мусора», — заявил он, призывая проголосовать за законопроект.