Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Բահրեյնը եւ Սաուդյան Արաբիան մարտի 5-ին հայտարարել են իրենց դեսպաններին Քաթարից հետ կանչելու մասին՝ «իրենց անվտանգության միջոցառումների շրջանակում», հայտնում է «Ալ Արաբիան»:
Սաուդյան աղբյուրների տվյալով՝ դեսպաններին հետ կանչելու պատճառն այն է, որ Քաթարը չի կատարում տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանելու իր պարտավորությունը եւ միջամտում է հարեւան երկրների գործերին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Պարսից ծոցի երեք պետությունների համատեղ հայտարարությունում ասված է, որ «երկրները որոշել են իրենց անվտանգության եւ կայունության պահպանման միջոցառումներ ձեռնարկել»: Միաժամանակ,  ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը եւ Սաուդյան Արաբիան ընդգծում են, որ «հանդես են գալիս Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի շահերից, այդ թվում՝ Քաթարի ժողովրդի»:

Объединенные Арабские Эмираты, Бахрейн и Саудовкая Аравия 5 марта объявили об отзыве своих послов из Катара «в рамках мер по защите своей безопасности», сообщает «Аль-Арабия».
По данным саудовских источников, отзыв послов связан с тем, что Катар не выполняет своих обязательств по сохранению спокойствия и стабильности в регионе и вмешивается во внутренние дела соседних стран, передает РИА Новости.
Как говорится в совместном заявлении трех государств Персидского залива, «страны приняли решение предпринять вынужденные меры для защиты своей безопасности и стабильности». При этом ОАЭ, Бахрейн и Саудовская Аравия подчеркивают, что «выступают за интересы всех стран Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива, включая, народ Катара».