Թուրքիայի ասոցատիվ մասնակցությունը կօգնի նրան ներգրավել Եվրասիական տնտեսական միության համագործակցության մեջ եւ այդ կերպ թույլ չտալ Թուրքիայի ագրեսիվ գործողությունները հետխորհրդային միջավայրում: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ռուս քաղաքագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովը՝ մեկնաբանելով Ղազախստանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, որ Թուրքիան ապագայում կարող է ԵՏՄ ասոցատիվ անդամ դառնալ:
Նրա խոսքով՝ ԵՏՄ-ին Թուրքիայի ասոցատիվ անդամակցության գաղափարը վատը չէ, քանի որ նախկինում Նազարբաեւն առաջարկում էր Թուրքիան ներառել Եվրասիական միության կազմում, ինչն իրականում անիրական է: «Իսկ ահա ասոցատիվ անդամակցությունը մի շարք այլ պետությունների հետ, բոլորովին այլ հարց է, ինչպես օրինակ Մոնղոլիան, Աֆղանստանն, Իրանը:  Ասոցատիվ անդամներն, ինչպես երեւում է, ինչ-որ առավելություններ ունեն ԵՏՄ հետ առեւտրում, կարող են մասնակցել ԵՏՄ որոշ նիստերի դիտորդի կարգավիճակում, իրենց տեսակետն առեւտրական, տնտեսական հարցերում»,- նշել է Միխայիլ Ալեքսանդրովը: Նա կարծում է, որ նման ձեւաչափը շատ շահավետ կարող էր լինել, քանի որ թույլ կտար ընդլայնել եվրասիական շուկան: «Մենք ընդամենը 170 մլն ենք, իսկ եթե հավելենք Իրանին, Թուրքիային, Աֆղանստանին եւ Մոնղոլիային, ապա մենք շատ լավ շուկա կունենանք. այդ ժամանակ 300 մլն կլինենք: Դա արդեն համեմատելի է ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ հետ»,- ընդգծել է քաղաքագետը, նաեւ հավելելով, որ Թուրքիայի ասոցատիվ անդամակցության գաղափարը վերացնում է բոլոր հակասությունները, որոնք ծագել են Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ:
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը Բոդրումում թուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի IV գագաթաժողովի արդյունքների հիման վրա ճեպազրույցում հայտարարել է. «ԵՏՄ-ն բաց է այլ պետությունների անդամակցության համար, օրինակ, Թուրքիան եւ մյուս երկրները կարող են ապագայում տվյալ միության ասոցատիվ անդամներ դառնալ»: Ղազախստանի նախագահը նաեւ նշել է, որ միությանը ծրագրում են միանալ Հայաստանն ու Ղըրղըզստանը, իսկ մի շարք այլ երկրներ հետաքրքրություն են ցուցաբերում:

Участие Турции в качестве ассоциативного члена поможет вовлечь ее в сотрудничество с Евразийским экономическим союзом и таким образом не допустить агрессивных действий Турции на постсоветском пространстве. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил российский политолог Михаил Александров, комментируя заявление президента Казахстана о том, что Турция в будущем может стать ассоциативным членом ЕАЭС.
По его словам, идея ассоциативного членства Турции в ЕАЭС – неплохая, потому что раньше Назарбаев вообще предлагал включить Турцию в Евразийский союз, что на самом деле достаточно нереалистично. «А вот включить Турцию в ассоциативное членство с рядом других государств, допустим таких, как Монголия, Афганистан, Иран, совершенно другое. Ассоциативные члены, видимо, имеют какие-то привилегии в торговле с Евразийским экономическим союзом, видимо, могут принимать участие в качестве наблюдателя в каких-то заседаниях ЕАЭС, высказывать свою точку зрения по торговым, экономическим вопросам», - отметил Михаил Александров. Такая форма, с его точки зрения, была бы очень выгодна, потому что она позволила бы расширить евразийский рынок. «Нас только 170 млн. человек, а если прибавим сюда Иран, Турцию, Афганистан и Монголию, то у нас будет уже очень приличный рынок: у нас будет рынок в 300 млн. человек. Это уже сопоставимо с США и Европейски Союзом», - подчеркнул политолог, добавив также, что идея ассоциативного членства Турции в ЕАЭС снимает все противоречия, которые возникли между Россией и Казахстаном, когда последний предложил включить Турцию в ЕАЭС.
Напомним, что президент Казахстана Нурсултан Назарбаев в Бодруме на брифинге по итогам IV саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств заявил: «ЕАЭС является открытым для присоединения других государств, к примеру, Турция и другие страны могли бы в будущем стать ассоциативными членами данного объединения». Президент Казахстана также отметил, что к союзу планируют присоединиться Армения и Кыргызстан, а ряд других стран проявляют интерес к развитию торговли с объединением.