Ալիեւյան ռեժիմն ադրբեջանական ժողովրդի առջեւ սեփական գոյությունն ապացուցելու որեւէ այլ հիմք չունի՝ բացի Հայաստանի դեմ հնարավոր բոլոր միջոցներով պայքարից: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր, կուսակցության մամուլի քարտուղար Տիգրան Ուրիխանյանը:
Նրա համոզմամբ, այդ կապված է հարեւան երկրի ագրեսիայի, սաֆարովյան ոճի քաղաքականության հետ: «Ինչ վերաբերում է Հայաստանին. հարկավոր է զարգացնել երկիրը, նպաստել բանակի ռազմական եւ պաշտպանական հնարավորությունների մեծացմանը, որպեսզի գա ժամանակ, երբ հակառակորդը հասկանա, որ ցանկացած սադրանք կարող է նրա համար վատագույն հետեւանքների հանգեցնել: Եվ ամենակարեւորը. պաշտոնական Երեւանի արտաքին քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը պետք է ընդգծեն Ադրբեջանի քաղաքականության անթույլատրելիությունը»,- նշեց Ուրիխանյանը:
Պատգամավորի կարծիքով, միջազգային հանրությունը պետք է համարժեք արձագանքի դրան: «Ես, օրինակ, կցանկանայի, որ ԱՄՆ-ն՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում իր համանախագահի, ինչպես նաեւ Եվրամիությունը եւ միջազգային այլ կառույցներ օբյեկտիվ տեսակետ արտահայտեն ղարաբաղյան հարցի վերջին գործընթացների շուրջ»,- ամփոփեց Տիգրան Ուրիխանյանը:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության համաձայն, հուլիսի 31-ին ադրբեջանական խմբի կողմից հարձակման փորձ է արվել հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի հենակետերի վրա: Երկու հայ զինվոր է զոհվել: Օգոստոսի 1-ին Բաքվի լրատվամիջոցները հաղորդեցին ավելի քան 10 ադրբեջանցի զինվորի զոհվելու մասին:

YEREVAN. – The Aliyev regime has no other grounds to justify its existence for Azerbaijan people but to struggle against Armenia in every possible way, spokesperson for Prosperous Armenia party Tigran Urikhanyan told Armenian News-NEWS.am.
He is convinced it is related to aggressive, inhumane, “Safarov style” police in the neighboring state.
“As to Armenia, the country should develop to contribute to strengthening of military and defense capabilities of the army so that the enemy could realize that escalation would bring to worse consequences. Foreign policy and diplomacy of official Yerevan should underline that Azerbaijan's policy is unacceptable,” he said.
The MP noted that international community should give an adequate response.
“I would like the United States, as a co-chair of the OSCE Minsk Group, and representatives of EU and other international agencies to express their unbiased views on the recent developments over Karabakh issue,” Ulikhanyan emphasized.
According to Karabakh Defense Ministry, Azerbaijani group made an attempt to attack a military outpost on July 31. Two Armenian soldiers were killed, while on July 1 Azerbaijani media reported about over 10 killed.