Միացյալ նահանգները խորապես անհանգստացած են շփման գծում բռնության բորբոքմամբ, ինչի արդյունքում հուլիսի 31-ին զգալի կորուստների են գրացնվել:
ԱՄՆ-ը  ցավակցություն է հայտնել զոհվածների եւ վիրավորվածների ընտանիքներին եւ կողմերին կոչ արել անհապաղ նվազեցնել լարվածությունը եւ հետեւել հրադադարի ռեժիմին: «Հակամարտության լուծման ռազմական ելք գոյություն չունի: Վրիժի գործողությունները կամ բռնության շարունակությունը ավելի կբարդացնեն հակամարտության խաղաղ կարգավորումը», ասվում է հայտարարության մեջ:
Ընդ որում, պետքարտուղարությունը կոչ է արել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդներին հիմնական հարցերի շուրջ երկխոսության շարունակության նպատակով հանդիպել մոտակա ժամանակներս: «Մենք նաեւ կոչ ենք անում կողմերին ընդունել ԵԱՀԿ գործող համանախագահի առաջարկությունը՝ սկսել բանակցային գործընթացը, որը կարող է հանգեցնել խաղաղ համաձայնության ձեռքբերմանը: Մենք հավատարիմ ենք Մինսկի խմբի գործընթացին եւ պատրաստ ենք օգնել երկարաժամկետ կարգավորման ձեռքբերման ջանքերին», ասվում է  հայտարարության մեջ:
Ինչպես ավելի վաղ էր հաղորդվել, միջադեպերի հետեւանքով կան զոհեր ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմից:

The United States expresses its concern about the escalation of violence along the Line of Contact that resulted in significant casualties on July 31.
“We extend our condolences to the families of those killed or injured and call on the sides to take immediate action to reduce tensions and respect the cease-fire. There can be no military solution to the conflict. Retaliation and further violence will only make it more difficult to bring about a peaceful settlement,” State Department said in a statement.
“The United States urges the Presidents of Armenia and Azerbaijan to meet at the earliest opportunity to resume dialogue on key issues. We also call on the parties to accept the proposal from the Organization for Security and Cooperation in Europe Chairman-in-Office to enter into negotiations which can lead to the conclusion of a peace agreement. We remain committed to participating in the Minsk Group process and stand ready to help efforts to bring about a lasting settlement”.