Հայաստանի հասարակական  կազմակերպությունների հետ հանդիպման ժամանակ  ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը մոտ 7 րոպե տեւած իր ելույթում չի անդրադարձել մարտի 1-ին, քաղբանտարկյալներին,  Հայաստանում մարդու իրավունքների ու ազատությունների վիճակին։  Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց  հանդիպմանը մասնակցած՝ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի տնօրեն Արթուր Սաքունցը։ Իրավապաշտպանը հավաստիացրեց,  որ Հիլարի Քլինթոնն իր ելույթում անդրադարձել է «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին»  օրենքում կատարված  փոփոխություններին եւ հեռուստատեսության թվայնացման խնդրին,  ինչպես նաեւ ընդհանուր գծերով անդրադարձել է ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներին։  Այս փաստը խիստ մտահոգել է Արթուր Սաքունցին,  ով այսպես արձագանքեց  Քլինթոնի ելույթին. «Հեռուստատեսության թվայնացման, բազմակարծության խնդիրն իհարկե շատ կարեւոր է, սակայն Մարտի 1-ին, քաղբանտարկյալների խնդրին հրապարակային չանդրադառնալը ինձ համար անակնկալ էր։  Թեեւ ԱՄՆ-ը մեծ աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում ժողովրդավարության կայացմանը, եւ ԱՄՆ դեսպանատունն էլ այս ամենում շատ մեծ դեր ունի, սակայն պետքարտուղարի շուրթերից պետք է անպայման հնչեին մտահոգություններ մարտի 1-ի դեպքերի հետ կապված ոչ պատշաճ հետաքննության անցկացման, 10 խաղաղ ցուցարարների սպանության մահվան հանգամանքների բացահայտման, քաղբանտարկյալների վերաբերյալ»։  Այն, որ ԱՄՆ պետքարտուղարն անտեսել է նման կարեւոր հարցեր, ըստ իրավապաշտպանի,  «լուրջ մտահոգությունների  ու հետեւությունների տեղիք է տալիս։
Ի դեպ, ըստ հանդիպմանը ներկա հ/կ-ների ներկայացուցիչների,  Հիլարի Քլինթոնի ելույթից հետո ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցների հրահանգով հանդիպումը նկարահանող տեսախցիկները դուրս են բերել սրահից  եւ հանդիպումն այնուհետ  անցել է փակ ֆորմատով։  Բացի այդ, հ/կ-ների ներկայացուցիչների հետ նախապես պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ գաղտնի պահել, թե նրանցից որն ինչ թեմայի ու խնդրի մասին է բարձրաձայնել Քլինթոնի հետ հանդիպման ժամանակ։

В ходе встречи с общественными организациями Армении госсекретарь США Хиллари Клинтон в своей 7-минутной речи не коснулась событий 1 марта, политзаключенных, состояния прав и свобод человека в Армении. Об этом в ходе беседы с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил участвовавший в этой встрече директор ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц.
Правозащитник заверил, что в своей речи Хиллари Клинтон коснулась изменений в законе «О телевидении и радио» и вопроса оцифровки телевидения, а также в общих чертах затронула проблемы, связанные с демократией. Этот факт сильно обеспокоил Артура Сакунца, который отреагировал на речь Клинтон следующим образом: «Проблема оцифровки телевидения, плюрализма, конечно, очень важна, однако для меня было неожиданным то, что вопрос политзаключенных публично не был затронут. Хотя США оказывают большую поддержку тому, чтобы в Армении состоялась демократия, и посольство США играет во всем этом важную роль, однако с уст госсекретаря должны были обязательно прозвучать слова обеспокоенности в связи с ненадлежащим проведением расследования событий 1 марта, с раскрытием обстоятельств смерти 10 убитых мирных демонстрантов, с политзаключенными». То, что госсекретарь США проигнорировала такие важные вопросы, по словам правозащитника, дает серьезный повод для беспокойств и соответствующих выводов.
Кстати, по словам присутствовавших на встрече представителей общественных организаций, после речи Хиллари Клинтон по указанию сотрудников посольства США камеры, снимавшие встречу, были выведены из зала, и после этого встреча прошла в закрытом формате. Кроме того, с представителями общественных организаций заранее была достигнута договоренность о том, чтобы оставить в тайне то, о какой теме и проблеме говорил каждый из них в ходе встречи с Клинтон.