«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանին զարմացնում է, որ Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության 1500 էջանոց պայմանագիրը քննարկվեց ընդամենը մի քանի օր, այն էլ Ազգային ժողովում միայն:
«Պայմանագիրը վավերացվեց` առանց քննարկումների, դեբատների: Ինքս կարծում եմ, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում պետք է լինեին տնտեսական դեբատներ: Ոչ ոք հաշվի չի առնում, որ ԵՏՄ-ի սյունը` Ռուսաստանի Դաշնությունը, գտնվում է տնտեսապես ծանր վիճակում»,- այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 8-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անուշ Սեդրակյանը:
Կուսակցության փոխնախագահը համոզված է, որ այս միությունը չի լուծում Հայաստանի անվտանգության հարցը:
«Մեր ուղղաթիռի խոցումն ապացուցեց, որ անվտանգության հարց չի լուծվում: Մենք հիմա գտնվում ենք ֆիկտիվ միությունում, այս կառույցն ուղղակի գոյություն չունի»,- ավելացրեց նա:
ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Դավթյանը, սակայն, կարծում է, որ քննարկումները ոչինչ չէին տա, առավել եւս «Հայաստանում տնտեսական գիտելիքներով փայլող մարդիկ չկան»:
Նշենք, որ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 4-ին վավերացրել է Հայաստանի ԵՏՄ-ի անդամակցության պայմանագիրը: Պատգամավորներից 103-ը կողմ է քվեարկել, 7-ը` դեմ, 1-ը` ձեռնպահ:
ԵԱՏՄ-ի հետ ներքին քննարկումներ կունենանք. Քերոբյանը` մեքենաների մաքսազերծման գների մասին
Նախարարն ընդգծեց` ԵԱՏՄ–ն հարթակ է, որտեղ տարբեր երկրներ ունեն հավասար ձայնի իրավունք, և այն խնդիրների դեպքում, որտեղ ՀՀ կառավարությունը…
ԵԱՏՄ մասնաբաժինը համաշխարհային տնտեսության մեջ բավականաչափ չի աճում. Մյասնիկովիչ
Կայացել է ԵՏՀ և ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի փոխգործակցության հարցերով խորհրդատվական խորհրդի ութերորդ նիստը…
Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների զրույցը կարող է հանգստացնել իրավիճակը. Մարկեդոնով
Միաժամանակ, զգացվում է, որ Երեւանը պատրաստ չէ (գոնե դեռ) հարաբերություններում խորացող անջրպետին...
ՀՀ-ն պետք է մասնակցի Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԵԱՏՄ գագաթնաժողովին. Նախագահություն ենք ստանձնում. Ալեն Սիմոնյան
Մենք այդ կառույցի նախագահությունն ենք ստանձնում, տնտեսական առումով դա այս պահի դրությամբ մեր տնտեսական միջավայրն է...
ԵՏՀ խորհուրդը սահմանել է ԵԱՏՄ երկրներ 2024 թ-ի համար տավարի մսի անմաքս ներմուծման քվոտաները
Սակագնային արտոնությունը կտարածվի միայն խոշոր եղջերավոր անասունի մսի վրա...
ԵԱՏՄ ապրանքների ներմուծման և արտահանման թույլտվությունները կարելի է ստանալ էլեկտրոնային եղանակով
Նախատեսվում է, որ փաստաթղթի որոշ նորմեր կկիրառվեն ըստ անդամ պետությունների պատրաստության աստիճանի...

YEREVAN. – Armenia’s opposition Free Democrats Party Vice-Chairwoman Anush Sedrakyan is bewildered that the 1,500-page treaty on the country’s accession to the Eurasian Economic Union (EEU) was discussed in Armenia for just a few days, and solely in the National Assembly.
“The treaty was ratified without deliberations, debates. I, personally, think that economic debates should have been conducted over the course of the past month.
“No one takes into account that the EEU’s pillar, the Russian Federation, is in an economically difficult situation,” Sedrakyan said at a press conference on Monday.
The Free Democrats official also expressed a conviction that this union does not resolve the security issue of Armenia.
“Our helicopter’s shoot-down [by Azerbaijan] proved that a security issue is not resolved. Now, we [, Armenia,] are in a fictitious union; this organization simply does not exist,” she added.
Ruling Republican Party MP Artak Davtyan, on the other hand, expressed a view that deliberations on the abovementioned treaty would not have yielded any results, especially since “there are no people in Armenia with a ‘glittering’ economic knowledge.”
On December 4, the National Assembly ratified the treaty on Armenia’s accession to the Russia-led Eurasian Economic Union. The document was ratified by a vote of 103 for, 7 against, and one abstention.