ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն անում են ամեն ինչ՝ կանխելու հակամարտության էսկալացիան: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադկեն:
Նշելով, որ հունիսին լրջորեն խախտվել է հրադադարի ռեժիմը՝ Բրադկեն մատնանշել է իրավիճակի լրջության վրա՝ այն վտանգավոր անվանելով: Բրադկեն նաեւ ասել է, թե հակամարտությունը սառեցված չէ: «Շփման գծում մարդիկ են զոհվում: Մենք պետք է գնանք խաղաղության տանող ճանապարհով: Ես վստահ եմ, որ երկու նախագահներն էլ խաղաղություն են ուզում: Նրանցից յուրաքանչյուրը գիտակցում է, թե ինչ ողբերգություն է տարածաշրջանի համար նոր պատերազմը: Անկախ արդյունքից՝ պատերազմը կհանգեցնի թշնամությանը, որը կձգվի տասնամյակներով»,- ասել է Բրադկեն:
Նրա խոսքով, միջնորդությունը մրցում չէ, ճանաչված դառնալու համար: «Մեր պարտքն է վերացնել խոչընդոտները, որ կան կողմերի միջեւ: Գլխավորը, որ կողմերը համաձայնության գան իրար հետ, այլ ոչ թե մեր»,- նշել է նա:
Բրադկեն նկատել է, թե նախագահները քաղաքական կամք ունեն հակամարտության լուծման համար:
«Գլխավոր խնդիրներից մեկը նախագահների հազվադեպ հանդիպումներն են։ Դա մեզ համար դժվար հարց է։ Նախագահներից մեկը մեզ ասում է, որ ինքը խաղաղություն է ուզում, իսկ մյուս կողմը դա չի ուզում, հետո այդ նույն բանը մենք լսում ենք հակառակ կողմից»,- հայտնել է Բրադկեն BBC-ի ադրբեջանական ծառայությանը տված հարցազրույցում:
«Նախագահներն իրար նման չեն: Նրան մոտեցումներն ու ոճերը տարբեր են: Բայց ես վստահ եմ, որ երկու նախագահն էլ հավատարիմ են հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցին»,- ասել է նա:

The OSCE Minsk Group Co-Chairs do their utmost to prevent escalation of the conflict, said U.S. Co-Chair Robert Bradtke.
Speaking of ceasefire violation registered in June, Bradtke labeled the situation as dangerous. He also added that the conflict is not a frozen one. He said that people die on the contact line, expressing confidence that both presidents want peace. Each of the leaders realizes that new war will be a tragedy for the region, he stated. Despite the outcome, war will lead to enmity that might last for decades.
The U.S. Co-Chair emphasized the mediation is not a competition to become popular. The mediators’ duty is to remove the obstacles between the sides. The point is the parties should agree with each other, not with the mediators. Bradtke also pointed out presidents’ political will to resolve the conflict.
According to him, rare meetings of the presidents is a key issue for the mediators, 1news.az reported, referring to BBC Azerbaijani service. He noted that styles and approaches of the two presidents differ, expressing confidence that both adhere to the peaceful solution to the conflict.
Co-chair’s role is to think of the progress in the peace process. He may have good and bad days but the most important is to move ahead, Bradtke concluded.