Գյումրիում դաժան սպանդի մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովի հայրը՝ Պավել Պերմյակովը, քրիստոնեական «Հույս, հավատ, սեր» եկեղեցու հովիվ է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեցին «Փրկությունը Հիսուսի մեջ է» քրիստոնեական եկեղեցուց, որի դուստր եկեղեցին է «Հույս, հավատ, սեր»-ը:
Կազմակերպության ղեկավար, հովիվ Անդրեյ Սուբոտինը հաստատել է, որ Պերմյակով-ավագը իրենց եկեղեցու հետեւորդ է, սակայն նշել է, որ առանց Պերմյակովի համաձայնության չի կարող ասել՝ Վալերի Պերմյակովը պատկանում էր տվյալ եկեղեցուն, թե ոչ:
Միաժամանակ, «Հույս, հավատ, սեր» եկեղեցու կայքում զետեղված լուսանկարներում կան դրա անդամների լուսանկարները, այդ թվում՝ Վալերի Պերմյակովինը:
Նույն կայքում զետեղված տեղեկություններից հայտնի է դառնում, որ Պավել Պերմյակովի կինը՝ Մարիա Պերմյակովան եւս «Հույս, հավատ, սեր» եկեղեցու հովիվ է:
Վալերի Պերմյակովի հարազատներից որեւէ մեկի հետ կապ հաստատել չհաջողվեց, Բալեյ քաղաքի նրանց տան հեռախոսահամարն անընդհատ զբաղված է:
Lifenews-ի հետ զրույցում Պերմյակով-ավագը պատմել է, որ Վալերին ընտանիքի ամենասիրված երեխան էր, քանի որ ամենակրտսերն էր եւ ամբողջ ուշադրությունը նրան էր բաժին հասնում:
«Մեր ընտանիքում կա վեց երեխա, եւ Վալերին մեր ամենափոքրն է: Նա ընտանիքի ամենասիրելի երեխան էր՝ քնքուշ, շփվող եւ սիրառատ, մենք նույնիսկ մտածում էինք նրա մասին, ասում, որ նա այդպես էլ ողջ կյանքում կապրի մոր ծնկներին, հարց էինք տալիս, թե նա ինչպես է ծառայելու բանակում»,- պատմել է Պավել Պերմյակովը:
Ըստ հոր՝ արդեն զորամասում որդին իրեն լավ է դրսեւորել եւ արտահերթ զինվորական կոչում եւ  խրախուսում ստացել հրամանատարությունից:
Վալերի Պերմյակովի ծնողները չեն հավատում կատարվածին: Ըստ նրանց՝ իրենց որդին կամավոր զորամասը լքելու, այնտեղից զենք վերցնելու եւ մարդկանց սպանելու ոչ մի պատճառ չի ունեցել: Պավել Պերմյակովը պնդում է, որ դժբախտ սերը նույնպես չէր կարող որդուն հանցագործության դրդել, քանի որ Վալերին մշտական ընկերուհի չի ունեցել:

Павел Пермяков - отец солдата-срочника Валерия Пермякова, обвиняемого в убийстве армянской семьи в Гюмри, является пастором христианской церкви «Вера, надежда, любовь».  Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am сообщили в христианской церкви «Спасение в Иисусе» дочерней церковью которой является церковь «Вера, надежда, любовь».
Глава организации, пастор Андрей Субботин  (как представили его сотрудники - ред.)  подтвердил информацию о том, что Пермяков-старший состоит в их церкви, однако отметил, что без разрешения Пермякова не может предоставить информацию о том, состоял ли Валерий Пермяков в церкви «Вера, надежда, любовь».
Между тем, на фото, размещенных на сайте церкви «Вера, надежда, любовь» есть фотографии членов данной церкви, в том числе фотографии Валерия Пермякова.
На том же сайте размещена информация, из которой следует, что супруга Павла Пермякова - Мария Пермякова, также является пастором в церкви «Вера, надежда, любовь».
Поговорить с кем-либо из родных Валерия Пермякова не удалось, домашний номер Пермяковых в городе Балей постоянно занят.
В интервью Lifenews Пермяков-старший рассказал, что Валерий был самым любимым ребенком в семье, поскольку был младшим в семье и все внимание было уделено только ему.
«В нашей семье шестеро детей, и Валерий был у нас последним родившимся. Он был самым любимым ребенком в семье — ласковым, общительным и любвеобильным, мы даже переживали за него, говорили, что он так всю жизнь и просидит у мамы на коленках, задавались вопросом, как он такой будет служить в армии»,- рассказал Павел Пермяков.
По словам отца, уже в учебной части их сын проявил себя с лучшей стороны и получил внеочередное воинское звание и поощрение от командного состава.
Родители Валерия Пермякова не верят в случившееся. По их словам, у сына не было никаких причин самовольно оставить часть, забрать оттуда оружие и пойти на убийство людей. Как утверждает Павел Пермяков, несчастная любовь также не могла толкнуть сына на преступление, поскольку постоянной девушки у Валерия не было.