Հայաստանի Գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանն այսօր՝ փետրվարի 3-ին, նամակով դիմել է ՌԴ Գլխավոր դատախազին: Այս մասին հայտնեցին NEWS.am-ի աղբյուրները:
Մեր տեղեկություններով՝ Գեւորգ Կոստանյանը ՌԴ իր գործընկերոջը դիմել է Վալերի Պերմյակովի դեմ քրեական գործի վարույթը հայկական կողմին հանձնելու հարցով: Եթե դասալքության հատկանիշներով հարուցված գործը հանձնվի հայկական կողմին, դա նշանակում է, որ քննությունը ամբողջովին կիրականացնի հայկական կողմը: Ենթադրվում է, որ Վալերի Պերմյակովն էլ կփոխանցվի հայկական կողմին:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունվարի 12-ին Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցի տներից մեկում հրազենային վնասվածքներից սպանված են գտել Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամներին, այդ թվում՝ մեկուկես տարեկան դստերը: Վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը վնասվածքներ էր ստացել եւ տեղափոխվել է հիվանդանոց, սակայն դեպքից 7 օր անց հիվանդանոցում մահացել էր նաեւ նա:
Այս գործով նույն օրը, կեսգիշերին մոտ ձերբակալվել է ռուս զինվորական Վալերի Պավելի Պերմյակովը, ըստ պաշտոնական տվյալների՝ հայ-թուրքական սահմանի մոտ: Ներկայումս նա գտնվում է ռուսական ռազմակայանում: Նրան կալանավորել եւ մեղադրանք են առաջադրել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ (երկուսից ավելի մարդկանց սպանություն) եւ 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (դասալքություն՝ ծառայողական զենքով): Հունվարի 21-ին Պերմյակովին մեղադրանք են առաջադրել նաեւ հայ քննիչները՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (դասալքություն՝ ծառայողական զենքով): Սպանության փաստով քրգործ է հարուցվել նաեւ ՀՀ Քննչական կոմիտեում: Տուժողի իրավահաջորդները 5-ն են:

YEREVAN. -- The sources of Armenian News-NEWS.am have informed that the Prosecutor General of Armenia, Gevorg Kostanyan, on Tuesday petitioned to his Russian colleague, with a letter.
According to our information, Kostanyan has petitioned to the Russian attorney general in connection transferring to the Armenian side the proceedings of the criminal case against Russian soldier Valery Permyakov, who is the accused in the murder of seven people in Armenia’s Gyumri city.
If the criminal case, which is opened on charges of desertion, is transferred to the Armenian side, this will mean that solely the Armenian side will conduct the investigation into this tragedy, and Permyakov may be handed over to the Armenian law enforcement.
The Prosecutor General’s Office of Armenia had stated earlier, however, that Valery Permyakov will face justice under Russian law, and this information had provoked a wave of protests in Armenia, especially in Gyumri and capital city Yerevan, and with a demand that Permyakov be handed over to the Armenian law enforcement.