Հունգարիայի հայ համայնքը մտադիր է հուշատախտակ տեղադրել այն շինությունում, որտեղ 11 տարի առաջ սպանվել էր հայ զինծառայող Գուրգեն Մարգարյանը։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հունգարիայի  հայ  ազգային ինքնավարության կազմակերպության փոխնախագահ Նիկողոս Հակոբյանը։
«Բուդապեշտում խաչքար է տեղադրվել։ Հայ համայնքը նշում է նրա մահվան տարելիցի օրը եւ ծաղիկներ է դնում այդ խաչքարի վրա։ Գալիս են համայնքի անդամներ, հունգարական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ»,- հայտարարել է Հակոբյանը։ Նրա խոսքով՝ հայկական  կազմակերպությունները դիմել են Հունգարիայի Պաշտպանության նախարարությանը՝ խնդրելով թույլատրել հուշատախտակ տեղադրել այն շինությունում, որտեղ սպանվել էր Գուրգեն Մարգարյանը։ «Մոտ ժամանակներս կստանանք գերատեսչության պաշտոնական պատասխանը»,- հայտարարել է Նիկողոս Հակոբյանը։
Թուրքիայում հատուկ պատրաստվածություն անցած Ադրբեջանի ԶՈւ սպա Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարին մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղություն»  ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացներին, որոնց մասնակցում էին նաեւ հայ սպաներ Գուրգեն Մարգարյանն ու Հայկ Մակուչյանը:
Փետրվարի 19-ի գիշերը Սաֆարովը թաքուն մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակը եւ կացնահարել քնած հայ սպային: Դրանից հետո Սաֆարովը փորձել էր սպանել Մակուչյանին, բայց վերջինիս սենյակի դուռը բարեբախտաբար փակ էր եղել:
Երկարատեւ դատական գործընթացից հետո 2006թ. ապրիլին  Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել`  30 տարի առանց ներման իրավունքի:
Հունգարական դատարանը բազմիցս էր հայտարարել Սաֆարովի` հայրենիքին արտահանձնելու անհնարինության մասին, ինչին համառորեն փորձում էր հասնել ադրբեջանական կողմը: Սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ մարդասպանին նախագահի կողմից ներում շնորհվեց, զինովորական բարձր կոչում տրվեց եւ միանվագ վճարվեց  8 տարվա աշխատավարձը:

YEREVAN. – The Armenian community of Hungary plans to install a memorial plaque on the building where Gurgen Margaryan was killed 11 years ago, deputy chairman of the Armenian organization of Hungary Nikoghos Hakobyan told Armenian News-NEWS.am.
There is a khachkar in Budapest, and the Armenians and representatives of Hungarian NGOs honor memory of Gurgen Margaryan by bringing flowers to the khachkar, he said.
The organization has already addressed Hungary's Defense Ministry with a request to install a memorial plaque on the building where Armenian soldier had been killed, and they are expecting the formal reply from the Ministry.
Ramil Safarov, a then-lieutenant in the Azerbaijani military, was extradited on August 31, 2012 from Hungary, where he was serving a life sentence for the premeditated axe murder of Armenian lieutenant Gurgen Margaryan, in his sleep, during a NATO Partnership for Peace program in Budapest back in 2004.
Ramil Safarov’s return to Baku was welcomed, as was his act of murder, by the officials of president Ilham Aliyev’s government and much of Azerbaijani society
And Armenia’s President Serzh Sargsyan announced on August 31, 2012 that Armenia is suspending its diplomatic ties with Hungary.