Ապրիլի 24-ի երեկոյան Կոլիզեումի լուսավորությունը 15 րոպեով կանջատեն՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի:
Ինչպես հաղորդում է իտալական ANSA գործակալությունը, Կոլիզեումի կամարների լուսավորությունը կանջատվի ժամը 22.00-ից մինչեւ 22.15-ին: Համապատասխան հանձնարարությունը տվել է Իտալիայի մայրաքաղաքի քաղաքապետարանը:
Այս նախաձեռնությամբ քաղաքի իշխանությունները ցանկանում են իրենց հարգանքի տուրքը մատուցել զանգվածային սպանություններ զոհերի հիշատակին, որը հայտնի է աշխարհում որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:

Вечером 24 апреля подсветку Колизея в Риме выключат на 15 минут, в память 100-летней годовщины Геноцида армян.  Как сообщает итальянское информационное агентство ANSA, подсветка арок Колизея погаснет с 22 до 22.15 в память геноцида, совершенного в начале XX века против армянского народа. Соответствующее распоряжение отдала мэрия итальянской столицы.
Этой инициативой власти города хотят почтить память массовых убийств, известных в мире как первый геноцид XX века. Такая же акция, и в те же минуты, предусмотрена в Париже, где погаснут огни на Эйфелевой башне.