Անցյալ հանգստյան օրերին ճապոնական ափերին ծովից սկսել է նոր հողակտոր «աճել»: Երեւույթը դեռեւս շարունակվում է: Մի քանի ամիս առաջ գիտնականները գլոբալ սեյսմիկ ակտիվություն էին նկատել, որն ուղեկցվել է երկրակեղեւի լուրջ փոփոխություններով: Դրանց նկատվում են հատկապես Հյուսիսային Ճապոնիայի շրջակայքում:
Planet Today-ի փոխանցմամբ, ներկայում ցամաքը երեւում է ջրի մակարդակից ավելի քան 15 մետր բարձրությամբ: Դրա երկարությունն ավելի քան 300 մետր է, լայնությունը՝ շուրջ 9 մետր:
Գիտնականների խոսքով, հավանական է, որ Ճապոնիայի ափերին նոր կղզի ի հայտ կգա, որը հետագայում կշարունակի գոյությունը: Նրանք նաեւ հաղորդում են, որ շուրջ 100 տարի անց ճապոնացիները կկարողանան բնակություն հաստատել կղզու վրա: Մասնագետները նշում են, որ այս կղզին միակը չի լինի:

В минувшие выходные у японских берегов начала «расти» из моря новая земля. Это явление все еще продолжается. Несколько месяцев назад ученые зафиксировали глобальную сейсмическую активность, которая сопровождается серьезным сдвигом земной коры. Особенно наблюдаются перемены возле Северной Японии.
В настоящее время суша виднеется уже более чем на пятнадцать метров над уровнем воды. Ее длина составляется более трехсот метров в длину и около девяти метров в ширину, сообщает Planet Today.
По словам ученых, есть вероятность того, что у берегов Японии появится новый остров, который в дальнейшем будет существовать и не уйдет обратно в океан. Также они сообщают, что менее чем через сто лет японцам можно будет поселиться на острове. Научные специалисты отмечают, что остров будет не один.