ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին որպես դիտորդ մասնակցելու համար  Ստեփանակերտ ժամանած զիմբաբվեցի լրագրող Էնդրիու Մամբոնդիանին տպավորված է Լեռանային Ղարաբաղով: Մինչեւ Արցախ ժամանելը Ղարաբաղի մասին ոչինչ չլսած լրագրողը կատակով նշում է, որ Զիմբաբվեում կլինի Լեռնային Ղարաբաղի ոչ պաշտոնական դեսպանը:
«Ֆանտաստիկ երկիր է, ես հաճույք եմ ստանում ցանկացած օրից, որ այստեղ եմ անցկացնում: Երբ վերադառնամ Զիմբաբվե, բոլորին կպատմեմ Ղարաբաղի մասին, կասեմ, որ գան այստեղ: Ես հասցրել եմ այցելել Շուշի, Գանձասար: Շատ հիանալի եկեղեցիներ, վայրեր կան այստեղ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էնդրիու Մամբոնդիանին:
Զիմբաբվեցի լրագրողը Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվող ընտրություններն ավելի արդար եւ ժողովրդավարական է համարում, քան իր երկրում անցկացվող ընտրությունները: Նրա խոսքով, էական նշանակություն չունի, որ ԼՂՀ  այս ընտրությունները միջազգային հանրությունը չի ճանաչում:
«Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքը պետք է որոշի, թե ինչ է ուզում: Կարեւորն այն է, որ ընտրություններն արդար լինեն, անցկացվեն բաց եւ թափանցիկ: Անգամ Զիմբաբվեում ընտրությունները ԱՄՆ-ն չի ճանաչում»,- ասաց նա:

Впервые посетивший Нагорно-Карабахскую Республику журналист из Зимбабве Эндрю Мамбондиани намерен стать «неофициальным послом» этой страны в своем государстве.
«Это фантастическая страна, я получаю удовольствие от каждого дня, проводимого здесь. Когда я вернусь в Зимбабве, расскажу всем о Карабахе. Я успел посетить Шуши Гандзасар, здесь прекрасные места, церкви», - сказал он журналистам.
Журналист из Зимбабве оценивает проходящие в НКР выборы как более демократические, чем в его стране. По его словам, то, что международное сообщество не признает эти выборы, не имеет существенного значения.
«Народ Карабаха сам должен решить, чего он хочет. Главное, чтобы выборы были справедливыми, открытыми и прозрачными. США не признают выборы даже в Зимбабве», - отметил он.