Հայաստանում «Սփայս» թմրամմիջոցի վրա արգելք է դրվել: Նման որոշում է կայացրել կառավարությունն իր այսօրվա՝ մայիսի 14-ի նիստում:
Որոշման նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, նշելով, որ իրավապահ մարմիններում աշխատանքային խորհրդակցությունների ընթացքում պարզվել է, որ դիզայներական թմրամիջոցները, որոնք աշխարհում հայտնի են «Սփայս» անունով, արդեն ներմուծվում են Հայաստան:
Նրա խոսքով, ԵՏՄ մյուս երեք երկրներում, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում եւ մի շարք այլ երկրներում նմանատիպ միջոցներն արդեն արգելված են:
Հիշեցնենք, որ դիզայներական թմրամիջոցները, որոնք հայտնի են «Սփայս» անունով, հայտնի թմրամիջոցների սինթետիկ կրկնօրինակն են, բայց կազմության աննշան տարբերություններ ունեն, որոնց պատճառով դրանք ֆորմալ առումով չեն համարվում արգելված:

На наркотики «Спайс» в Армении наложен запрет. Постановление об этом принято на заседании Правительства 14 мая.
Как заявил, представляя проект постановления, начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян, в ходе рабочих совещаний в правоохранительных органах выяснилось, что дизайнерские наркотики, известные в мире как «Спайс», уже импортируются в Армению. В остальных 3 странах Евразийского союза, а также на Украине и в ряде других республик подобные препараты уже запрещены, заметил Гаспарян. С целью пресечь пути их проникновения, они будут запрещены и в Армении, добавил начальник Полиции.
Напомним, что дизайнерские наркотики, известные как «Спайс», представляют синтетические копии известных наркотических веществ, но с незначительными различиями в составе, из-за которых они формально не совпадают с запрещенными веществами.